Konference o chytrých městech
Publikováno: 10.11.2015 , Autor: Aneta Křičková
Přesun obyvatelstva do velkých měst a neustále rostoucí aglomerace evropských metropolí sebou nese řadu problémů, a proto v současné době roste počet diskuzí věnujících se problematice tzv. chytrých měst. Konference nabídla rozsáhlou debatu na téma „Chytrá města a společenství“, která proběhla dne 6. listopadu.
První přednášejícím byla Andreea Strachinescu, vedoucí Nových energetických technologií a inovací, která problematiku chytrých měst uvedla do politického kontextu, v rámci kterého představila pět dimenzí energetické unie. Největší pozornost byla zaměřena na pátou dimenzi, v níž Strachinescu zdůraznila oblast výzkumu a inovací, pro niž je zásadní rozvoj technologického prvenství EU v oblasti nízkouhlíkových technologií snižováním spotřeby energie, rozvojem obnovitelných zdrojů, posílením postavení spotřebitelů a posílením růstu a zaměstnanosti.
Rozvoj chytrých měst s sebou nese řadu příležitostí, jako například zlepšení kvality života, konkurenceschopnosti a udržitelnosti. Z tohoto důvodu musí dojít k vytváření sítí a partnerství, hromadění a sdílení znalostí, vybudování kapacit a zaměření se na energetiku, dopravu a informační a komunikační technologie.
V rámci konference také zazněl postup pro podávání projektů. Každý z projektů musí být realizován ve třech majákových městech, které jsou situovány v odlišných členských státech EU nebo připojených zemích. Každé město však může být financováno jako majákové město v rámci programu Horizont 2020 jen jednou. Dále musí zahrnovat alespoň tři města (tzv. následovníky) ze tří odlišných členských států EU či připojených zemí, které se musí lišit od těch zemí, které jsou zahrnuty u majákových měst. Následovnická města jsou definována jako města, která doposud získala plnou technickou způsobilost, aby se stala majákovým městem. Předpokládá se, že EU přispěje částkou mezi 12 až 18 miliony eur na daný projekt. Uzávěrka pro přijímání návrhů byla stanovena na 5. dubna 2016.
Význam problematiky chytrých měst bude bezpochyby celosvětově růst, neboť už v průběhu posledních let žilo ve městech 78 % populace EU, ve kterých je vytvářeno 85 % HDP celé EU.