Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference o budoucnosti EU

Konference o budoucnosti EU

Konference o budoucnosti EU

Publikováno: 6.11.2014 , Autor: kancelář Brusel, Hana Jirmásková

V pondělí 3. 11. 2014 se v budově Evropského hospodářského a sociálního výboru konala konference týkající se budoucnosti Evropy po nedávných volbách do Evropského parlamentu.

Zahajovací řeči se ujal Remo Sernagiotto, prezident sítě Elisan a člen Evropského parlamentu, který zhodnotil tento projekt a uvedl, že je skvěle navrhnut. Pro jeho vyšší funkčnost je potřeba změnit evropskou politiku, hlavně týkajících se rovnosti v zaměstnanosti a chudoby. Průměrná délka života se neustále zvyšuje, proto je potřeba podporovat je a pomáhat jim stejně tak i lidem, kteří nejsou z jakýchkoliv důvodů majetní nebo finančně zaopatření. Rozpočet pro období 2014 – 2020 je odlišný od předchozího rozpočtu, stejně tak Evropa je jiná. Nevíme jaká je budoucnost Evropy a co pro ni můžeme udělat. Prvořadý úkol je změnit způsob práce a finanční toky. Dále bychom také měli počítat s Ruskem, protože se jedná o nejvýznamnějšího energetického partnera a vyřešit problém spojený s Ukrajinou. Jako další se představil Rudy Arnoux, který zmínil hlavně problém s velkou nezaměstnaností a vytvářením nových pracovních míst. Jednou z nejdůležitějších výzev Evropy je sociální integrace. Mimo jiné zmínil i fakt, že dnes je první den fungování nově zvolené Komise. Nesmíme dopustit, aby se opakovala situace, která nastala v Řecku nebo ve Španělsku. Jedná se především o katastrofu lidskou, ne ekonomickou. Občané EU jsou touto situací znepokojeni a myslí si, že EU už toho reguluje zbytečně moc (např. velikost okurek). Stejně jako jeho předchozí mluvčí, apeloval na boj proti sociálnímu a ekonomickému dumpingu a energetické nejistotě. Je potřeba tyto problémy nejen analyzovat, ale i hledat jejich řešení.

Následoval první kulatý stůl. Sešli se zde zástupci institucí, veřejného i soukromého sektoru, kteří představili a následně debatovali o možnostech rozvoje strategie Evropa 2020. Stefano Palmieri, předseda Řídícího výboru pro strategii Evropa 2020 apeloval na podporu udržitelného růstu, lepšího využívání přírodních zdrojů, zvýšení počtu pracovních příležitostí a boj proti sociálnímu vyloučení. Veřejné finance by měly být konsolidovány. V roce 2009 hrozila 14 milionům lidí krize, 9 milionů nezaměstnaných nehledalo práci. Evropa tím pádem ztrácí svou charakteristiku, protože nejsme schopni zajistit všem občanům EU sociální jistotu. Je nutné zvýšit solidaritu mezi generacemi, snížit možnosti pádu do krize a zvýšit zapojení občanské solidarity.

Dalším mluvčím byl Michel Lebrun, předseda Výboru regionů. Velmi důležitá je v tomto ohledu sociální inovace. Evropská platforma proti chudobě a sociálnímu vyloučení byla založena s velkými ambicemi. Situace se ale kvůli nedávné krizi nezlepšila, naopak se zhoršila. Dlouhodobým problémem jsou také ohrožené rodiny, matky samoživitelky a nezaměstnanost mladých lidí. Čísla jejich nezaměstnanosti jsou znepokojivá.  V některých regionech se však osvědčily programy na podporu zaměstnatelnosti absolventů, Výbor regionů tyto programy podporuje. V roce 2012 bylo 30 % mladých vzdělaných lidí bez práce. Dalším problémem je špatná spolupráce národních a regionálních orgánů. Následovala řeč Joelle Martinaux, nové ředitelky UNCCAS (Národní unie komunitních center), která se zaměřila na chudobu a energetickou nejistotu v oblasti Francie.  Národní unie komunitních center je uskupením mnoha měst po celé Francii pracující na lokální úrovni. Poskytují základní finanční pomoc jednotlivcům - na základní lidské potřeby a telefon. Na svém území je za analýzu sociálních potřeb obyvatel zodpovědné dané centrum. Velkým problémem Francie je čerpání evropských dotací. Měli bychom se inspirovat okolními zeměmi a zjednodušit příslušnou administrativu a jejich využívání. Manuel Escolano, zástupce regionální vlády Valencie zdůraznil problémy v sociální oblasti. V oblasti Valencie by se měly zlepšit hlavně politické a demografické faktory, využívání informací a zavádění inovací. V roce 2020 budou 35 % populace tvořit lidi starší 65 let. Většina z nich je zdravých, nezávislých a stále aktivních a žije doma. Hlavní strategií tohoto regionu je plán aktivního stárnutí, zlepšení kvality života starých lidí a národní plán sociální a zdravotní spolupráce. Posledními řečníky v této části konference byli zástupci projektu Play Europe. Tento projekt se zabývá následujícími 6 tématy:

1. Nedostatek míst péče o děti – práce pro rodiče, špatné pracovní podmínky ve střední a východní Evropě, změna stereotypů, zlepšení kvality pracovního prostředí

2. Zaměstnanost mladých – studenti by měli být vzděláváni k větší praktičnosti.

3. Podnikání – zvýšení možností pro začátek a udržitelnost podnikání, finanční pomoc, příliš papírování, pro první roky daňové prázdniny.

4. Sociální integrace – pro lidi s nízkým vzděláním v ohrožených oblastech, otázka sociálního zapojení.

5. Změna způsobu vzdělávání – více praxe, více studijních exkurzí.

6. Volnočasové aktivity.

U druhého kulatého stolu se projednávaly otázky chudoby a energetické nejistoty, sociálního blahobytu a přístupnosti kultury v jednotlivých městech.

Pierre Jean Coulon, člen Evropského hospodářského a sociálního výboru, zmínil, že energie jsou základními potřebami rodin. Pokud si je rodina nemůže dovolit, znamená to, že Evropa je v úpadku. Co bude spouštěcím bodem k jednání? Co se musí stát, abychom začali konat? Musíme zapojit neziskové organizace. Nevyužíváme nejlevnější energie, měli bychom zvýšit energetickou účinnost a zlepšit koordinaci energetické politiky. Následovala řeč zakládajícího člena Domotecnica- Econdominio, Roberta Vidoriho. Jedná se o síť společností specializovaných na energetiku. Energetická účinnost je velmi důležitá, s energií se musí šetřit. Její využívání se za posledních 10 let hodně zvýšilo. Díky novému zákonu z letošního roku jsou všechny starší budovy vybavené jedním systémem. Lidé mají možnost nastavit si teplotu v konkrétním pokoji. Přístup k našemu systému má zatím 3979 rodin.

Rakouská ministryně sociálních věcí regionu Karinthie se zaměřila na spojení chudoby a žen. Nejohroženějšími skupinami jsou svobodné matky a staré ženy. Ženy nemají tolik možností najít si práci jako muži. Chudoba se v této oblasti týká 12 % žen. Riziko chudoby může být sníženo zvýšením zaměstnanosti. Systém je založený na představě rodiny, kdy se příjmy ženy a muže zprůměrují.  

Christian Ragger, radní města Klagenfurt se zaměřil na výživu lidí trpících poruchou polykání. Různé organizace se snaží vyvíjet prostředky pro výživu těchto lidí, jsou to převážně malé společnosti. Tato speciální výživa je mnohem dražší než tradiční jídlo. Penzion, ve kterém tito lidé žijí, se dohodl na spolupráci s nově vznikající společností ve Florencii, díky které ušetří 9 euro za den.

Jako další vystoupila Antonella Caldart, prezidentka společnosti La Porta onlus. Jedná se o neziskovou organizaci, která se stará o děti, jejich rodiče se o ně nemohou postarat. Mají 20 zaměstnanců a mnoho dobrovolníků. Děti žijí v komuně, aby se lépe zaintegrovaly mezi ostatní. Ostatní organizace v okolí se jim snaží pomáhat.  

V závěru celé konference pronesla nově zvolená prezidentka Elisanu pro období 2014 – 2017 krátkou děkovnou řeč a jmenovala své nové spolupracovníky.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.