Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference o boji proti stáčení kilometrů

Konference o boji proti stáčení kilometrů

Konference o boji proti stáčení kilometrů

Publikováno: 31.10.2016 , Autor: Patrick Zamlar

Dne 19. října se v Bruselu konala Mezinárodní konference o způsobech potírání podvodů s tachometry, které se zúčastnili zástupci všech 28 států EU a desítky dalších zemí, včetně českého člena Evropského parlamentu, Mgr. Tomáše Zdechovského.

Do Bruselu se sjelo na 200 odborníků z celého světa z řad EUROPOL (Evropský policejní úřad), CARPOL (firma, která již více jak 20 let upravuje vozy pro individuální potřeby zákazníků), kriminální policie, technických kontrol a dalších institucí a organizací.

V současné době obchodníci s ojetými automobily generují díky falšování údajů tachometrů miliardové zisky. Problém však nespočívá jen ve stočených kilometrech, nýbrž i v bezpečnosti těchto vozů, které často nebývají po haváriích řádně opraveny.

V Belgii vznikl v roce 2006 systém Car-pass, který musí majitel vozu předložit při každé návštěvě servisu a do dokumentu je pak zaznamenán aktuální stav kilometrů. Prodej ojetého vozu bez Car-passu je v Belgii neplatný. Za Car - pass, který vydávají stanice technické kontroly, se platí sedm eur. V Belgii díky tomuto systému během deseti let klesl počet hlášených podvodů z 60 tisíc na 1197.

Problém se snaží řešit také na Slovensku. Slovenský dopravní expert Róbert Zrubák, řekl, že v dubnu letošního roku byl zprovozněn v rámci projektu Eucaris modul MilAge, který vyměňuje informace o historii tachometrů mezi národními databázemi. Jedná se o evropsky vůbec první pilotní projekt, který vyměňuje informace mezi zeměmi EU v oblasti historie najetých kilometrů na vládních úrovních. Již během prvních dnů projektu se našly desítky vozidel se stočenými tachometry s průměrnou hodnotou stočení 60 – 70 000 km na vozidlo. Jsou známy i případy, kdy je stočeno až 200 000 km.

Zavedení Car - passu na celoevropské úrovni tak bylo hlavním tématem této konference a snaha již zmiňovaný systém prosadit je značná. Jedním z největších zastánců zavedení celoevropských Car-passů je poslanec Evropského parlamentu, Mgr. Tomáš Zdechovský, který na konferenci také vystoupil se svým proslovem.

Dle jeho slov by bylo ideální, kdyby se zavedení systému podařilo úspěšně zavést do pěti let a Česká republika byla jednou z prvních zemí, které by se zapojily. Optimistou však v této záležitosti není.

Ročně se podvody se stáčením týkají až 30 % všech ojetých automobilů a evropští spotřebitelé tak přichází o miliardy eur ročně.

"Konkrétně v České republice se legalizuje až 40 % stočených kilometrů u aut dovezených z ciziny, což opravdu není věc, kterou bychom se měli chlubit," říká dopravní expert Robert Vacek z Autoklubu České republiky.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.