Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Konference na téma vnitřní mobilita občanů v rámci Evropské unie

Konference na téma vnitřní mobilita občanů v rámci Evropské unie

Konference na téma vnitřní mobilita občanů v rámci Evropské unie

Publikováno: 12.2.2014 , Autor: kancelář Brusel, Bc.Iva Hladíková

Dne 11. února se konala konference na téma vnitřní mobilita občanů v rámci Evropské unie ve Výboru regionů.

László Andor, komisař pro zaměstnanost a sociální věci, zahájil konferenci krátkým video vstupem, ve kterém zdůraznil, že právo pohybu a pobytu je součástí čtyř základních svobod a patří tak k hlavním principům evropské integrace.

Mercedes Bresso, první místopředseda Výboru regionů, vyzdvihoval právo svobodně se pohybovat a žít v Evropě, neboť toto právo zlepšuje životní podmínky mnoha občanům Evropské unie. Toto právo je tak nezbytnou součástí jednotného vnitřního trhu. Na druhou stranu však díky této výsadě vznikají problémy, zejména na úrovni lokální, kde se spousta měst potýká s přistěhovalci, kteří míří do jiné země s nadějí na lepší budoucnost. Ovšem tito lidé většinou přicházejí do těchto zemí s přemrštěným očekáváním, přičemž utratí veškeré peníze za jízdenku a čekají, že se o ně místní autority postarají.

Anna Köning Jerlmyr, místostarostka města Stockholmu pro sociální věci, k této situaci dodala, že Stockholm se potýkal s problémy zejména s přistěhovalci z Polska a Rumunska. Radnice tak vyčlenila finanční prostředky na ubytovny a poskytnutí základních potřeb těmto lidem, kteří se najednou ocitli bez jakékoliv pomoci. Zároveň vyzdvihla potřebu zavedení imigračního fondu pro tyto případy.

Jan Pörksen, člen Státní rady Ministerstva práce a sociálních věcí z Hamburku, dodal, že je potřeba tyto lidi začlenit do společnosti a případně jim poskytnout rekvalifikaci.

V průběhu konference byla také zmíněna některá zajímavá data. Pro 56 % občanů je volný pohyb osob nejvíce pozitivním výsledkem, kterého Evropská unie dosáhla. Stále více Evropanů využívá toto právo a žije v jiném členském státě. Například na konci roku 2012 žilo 14 milionů občanů v jiném členském státě než v jejich vlastním. Právo svobodně se pohybovat a žít v Evropě má pozitivní dopad nejen na ekonomiku a pracovní trhy, ale zároveň umožňuje občanům cestovat, studovat nebo pracovat za hranicemi domácího svého státu.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.