Konference Cancer Control Joint Action Policy
Publikováno: 20.5.2015 , Autor: Lenka Dostálová, kancelář Brusel
Ve středu 13. Května proběhla ve Výboru regionů konference týkající se onkologie, které předcházel dopolední networking. Oba bloky proběhly pod záštitou společnosti CanCon, zabývající se pomocí onkologicky nemocným pacientům a zkvalitněním zdravotní péče.
Klíčovým cílem konference bylo naleznout řešení, jak lze pomoci lidem s vážnou chorobou zvládnout jejich nemoc a jak se na tom může podílet společnost. První část programu zahájil Sakari Karjalainem, generální tajemník společnosti Cancer Society of Finland a zástupce společnosti CanCon. Zmínil spolupráci členských států EU v oblasti onkologie, kterou je třeba podpořit zejména propagací. Potíž není v nedostatku informací či prostředků, ale v jejich předávání. Nejzajímavější částí networkingu bylo vystoupení Marie Buchert z teologické fakulty Univerzity v Helsinkách, která vyhrála svůj boj s rakovinou. Ta poskytla účastníkům jiný pohled na věc, a to ze strany pacienta. Život s onkologickým onemocněním připodobnila k citátu „Život imituje příběhy a příběhy imitují život“. Ve své prezentaci se zaměřila především na vyčlenění nemocných lidí ze společnosti a běžného života. Ve většině případů pacient přijde o zaměstnání a tím pádem i o finance a dostává se do potíží, neboť léčba bývá velmi nákladná. Taková situace nemocným rozhodně nepomáhá. Buchert zdůraznila, že ačkoli byla těmto lidem diagnostikována vážná choroba, není pravidlem, že se stále cítí špatně. Často jsou fyzicky schopni nadále pracovat. Navíc ti, kteří onemocní rakovinou, jsou obvykle středního až staršího věku a ztráta zaměstnání v takovém případě znamená ztížené hledání nového místa, jelikož zaměstnavatelé upřednostňují přijetí mladých pracovníků. „I nemocní se mohou kvalitně podílet na budování společnosti,“ uzavřela svůj panel Maria Buchert. Dalším tématem byly projekty, které pomáhají nemocným při návratu do běžného života. CanCon vytvořil síť, která zprostředkovává komunikaci mezi pacienty. Výsledky ukázaly, že samotný fakt, že má pacient možnost hovořit o své chorobě s někým, kdo je ve stejné situaci, pomáhá nemocnému jeho boj lépe zvládat.
Odpolední blok byl věnován spolupráci všech subjektů, které se na boji s rakovinou mohou podílet. Mezi zúčastněnými byli pacienti, lékaři, vědci, zástupci evropských zemí či členové Evropského parlamentu. O svých poznatcích diskutovali např. prezident Výboru regionů Markku Markkula, prezidentka Association of European Cancer Leagues Joan Kelly nebo náměstek generálního ředitele pro zdraví a bezpečnost potravin Evropské komise Martin Seychell. Závěr konference se nesl ve smyslu většího zapojení konkrétních zemí a regionů. V současnosti existuje mnoho variant programů, které jsou zaměřené na prevenci onemocnění, na podporu pro pacienty a zajištění paliativní péče a každý stát by se měl nyní snažit o rozmach těchto projektů a vytváření dalších.