Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Kick-off meeting-OPEN DAYS 2016

Kick-off meeting-OPEN DAYS 2016

Kick-off meeting-OPEN DAYS 2016

Publikováno: 2.2.2016 , Autor: Lucie Uhlířová

Dne 29. ledna 2016 byla na půdě Výboru regionů uskutečněna schůze Kick-off meeting-OPEN DAYS 2016.

Na úvod si vzal slovo pan Jiří Buriánek, generální tajemník Výboru regionů, který se zmínil o přejmenování celé akce a vyjádřil přání, aby se celá organizace nesla vduchu co největší spolupráce, dialogu, komunikace mezi všemi účastníky, větší přístupnosti pro širokou veřejnost a co největší možné interaktivnosti.

Dalším komentátorem schůze byl Walter Deffaa, generální ředitel Ředitelství pro regionální a městskou politiku. Ten podtrhl změnu názvu stím, že lidé „zvenku“ se často ptali, co to vlastně „Open Days“ znamená. Proto bylo rozhodnuto, že počínaje tímto rokem, akce ponese nový název Evropský týden regionů a měst (European Week of Regions and Cities - EWRC). Dalším bodem jeho projevu bylo shrnutí toho, co by letos chtěli na Evropském týdnu ukázat. Šlo především o celkovou důležitost měst a regionů vrámci EU, prokázat, že dokážou maximálně využít rozpočet, který je na tuto akci přidělen a ukázat se jako komunikační událost, kdy mezi sebou plně spolupracují zástupci EU, místní a regionální aktéři. Dále pan Deffaa jako pozitivum vypíchl workshopy, které mají z 95 % výborné hodnocení, lidem se líbí a rádi se díky tomu vracejí a dobré hodnocení novinářů, kteří pak mají dobrý vliv na veřejné mínění. V závěru shrnul nedostatky, na kterých by se dalo ještě zapracovat, konkrétně mluvil především o vzájemné komunikaci a kooperaci jednotlivých aktérů.

Následně se slova ujala Giulia Amaducci z generálního ředitelství pro migraci a vnitřní věci, která představila hlavní téma letošního ročníku EWRC – „Regiony a města pro udržitelný růst podporující začlenění,“ a dále prezentovala tři podtémata, která následně podrobněji rozebrala. Jedná se o trvalý a udržitelný hospodářský růst, inkluzivní (všezahrnující) ekonomický růst a zjednodušování ESI fondů (Evropské strukturální a investiční fondy). Trvalý a udržitelný ekonomický růst zahrnuje především workshopy o příležitostech pro regiony a města, jak co nejvíce podporovat růst a zaměstnanost vkontextu internacionalizace evropských ekonomik. Dále faktory přitahující nové investice v 21. století a nové příležitosti spojené sinovacemi, například účinné využívání energií, nebo nízkouhlíková ekonomika (ekonomika vycházející ze zdrojů nízkouhlíkových elektráren, které produkují minimum emisí skleníkových plynů). Inkluzivní ekonomický růst zahrnuje vývoj pracovního trhu a implementaci politiky sociálního začleňování na lokální úrovni pro znevýhodněné vrstvy obyvatelstva. Dále zajištění bydlení, veřejných služeb a vzdělání pro sociálně slabší skupiny obyvatel, opatření, která mají usnadnit zakládání mikropodniků a malých společností a vytvoření prostředí, které je více nakloněné samostatně výdělečné činnosti. Jako poslední téma sem patří i současná uprchlická krize a sdílení zkušeností s jejímřešením skrze využití evropských fondů. Paní Amaducci zdůraznila, že na toto téma se bude konat maximálně 10 až 15 workshopů, protože tento blok nemůže být celý věnován pouze imigraci. Workshopy zaměřené na zjednodušování ESI fondů se budou zabývat zkušenostmi a praxí se zvyšováním efektivnosti a účinnosti vedení programů, hledání cest jak zjednodušit management a vytvořit administrativní a exekutivní pozice, nebo využití nových finančních nástrojů.

Jako další si slovo vzala Pauliina Makarainen, administrátorka komunikačního oddělení generálního sekretariátu Výboru regionů, která se vyjádřila ke struktuře celé akce. Dne 10. října bude započata zahajovací schůzí vbudově Evropského parlamentu, ve dnech 11.-13. října proběhne více než stovka workshopů, schůzí a debat a vobdobí od srpna do prosince se budou konat lokální akce vrůzných členských státech. Aktéři, kteří se chtějí na EWRC podílet se mohou přihlašovat do 1. dubna, následně 20. května vbudově Evropské komise proběhne schůzka všech partnerů a budou nominováni jednotliví řečníci a od 8. července budou zpřístupněny online registrace.

Dále hovořil Tony Lockett, zástupce vedoucího oddělení pro komunikaci generálního ředitelství pro regionální a městskou politiku. Ten zmínil především soutěž RegioStars 2016, která hledá inovativní projekty financované zevropských fondů. Soutěžit je možné v pěti kategoriích, a to Chytrý rozvoj, Udržitelný rozvoj, Rozvoj pro všechny (integrace do společnosti osob, které jsou ohroženy sociálním vyloučením), CityStar (Transformace měst pro budoucí výzvy) a Management. Zahájení proběhne první týden vúnoru a konečný termín pro přihlášení je do 15. dubna. Dále se pan Lockett zmínil o fotosoutěži „Europe in my region,“ o které se více můžete dovědět skrze hashtag #EUmyRegion, nebo na stránkách Evropské komise. Nakonec upozornil na nadcházející události pořádané generálním ředitelstvím pro regionální a městskou politiku, znichž můžeme jmenovat například první EUSAIR fórum (EU strategie pro jadranský a jónský region), které se uskuteční ve dnech 12.-13. května v Dubrovníku, nebo Fórum strategie pro region Baltského moře ve Stockholmu 8.-9. listopadu.

Jako poslední se slova ujal Wolfgang Petzold, vedoucí komunikačního oddělení generálního sekretariátu Výboru regionů, který na závěr pozval všechny účastníky a přihlížející live streamu na hlavní události Výboru regionů pro rok 2016. Mezi ně patří například konference Posílení podnikatelského ducha – průkopnická města a regiony v Evropě dne 9. února, konference na téma Regiony a klimatické změny 14. června, nebo 6. Evropský summit regionů a měst konaný vBratislavě 8.-9. července.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.