Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Inovativní způsob komunikace s občany

Inovativní způsob komunikace s občany

Inovativní způsob komunikace s občany

Publikováno: 27.1.2014 , Autor: kancelář Brusel, Bc.Iva Hladíková

Dne 23. ledna se v Evropském parlamentu konala konference v rámci projektu SEED, který si klade za cíl poskytnout občanům snadnější přístup k veřejným službám.

V úvodu konference byl představen program Horizont 2020 Patrickem Bourrelem. Jedná se o rámcový program EU pro výzkum, vývoj a inovace. Cílem programu je zvýšení informovanosti, předávání znalostí, efektivnější spojení, otevřenost, transparentnost, poskytnutí nových příležitostí pro orgány veřejné správy, aby se tak staly účinnější a efektivnější, jakož i snížení nákladů a administrativní zátěže. Možnost volně přístupných dat, s požehnáním vlády, tak může usnadnit vznik nových služeb, trhů, podniků a pracovních míst.

Dalším řečníkem byl Miguel Alborg, který představil všem zúčastněným projekt SEED. Cílem tohoto projektu je rozvoj a posílení služeb e-Governmentu. Účelem SEEDu je tak šíření evropských, národních, regionálních a komunálních informací z veřejného sektoru napříč státy. Hlavním úkolem projektu je tak usnadnit občanům přístup k informacím. Občané tak mohou zjistit, jak platit daně, kde hledat novou práci, jak se objednat u doktora apod. Na interaktivních obrazovkách, které jsou umístěny na veřejných prostranstvích (obecní či krajské úřady, knihovny, nemocnice, sportovní centra, parky, náměstí, obchodní domy) tak mohou občané nalézt užitečné informace.

Na projektu SEED v současnosti spolupracuje 12 evropských partnerů ze 7 členských států EU (Bulharsko, Kypr, Chorvatsko, Česká republika, Litva, Rumunsko a Španělsko). Těchto zemí tak testovalo tento projekt ve svých regionech a na konferenci poté jejich zástupci prezentovali výsledky.

V Chorvatsku probíhal pilotní projekt v Istrii a v Rijece. Obě města se tak setkala s pozitivním ohlasem u svých občanů. Následovala prezentace Litvy a jejího představitele Vita Vitola, který konstatoval, že výsledky testování byly velmi uspokojivé. Příkladem tak může být online objednání u doktora, které během několika dní bylo obsazeno na 6 měsíců dopředu. S dobrými výsledky projektu přišel i Kypr a Bulharsko, kteří se shodly na tom, že hlavního cíle bylo dosaženo a občané tak byli spokojeni s novým typem služby. Rumunsko zmínilo zejména velký zájem studentů o tyto služby, kteří jeho prostřednictvím hledali práci. Jako poslední následovala Česká republika, kde pilotní projekt probíhal v Plzeňském kraji, a to především v Plzni, Klatovech a Dobřanech. Projekt zde měl rovněž úspěch. Iva Walterová, která vedla prezentaci, na její závěr dodala, že občané byli spokojení, stejně jako my, protože víme, že jsme neutratili peníze pro nic za nic.

Závěry z konference poté shrnula členka parlamentu paní Sandra Petrović Jakovina, která poděkovala všem za cenné informace a poznatky a také zdůraznila, že je potřeba tento projekt podpořit do budoucna, aby se tak mohl vyvíjet, zlepšovat a šířit i do ostatních členských států.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.