Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. I4MS: Inovace ve výrobě pro malé a střední podniky v Evropě

I4MS: Inovace ve výrobě pro malé a střední podniky v Evropě

Publikováno: 16.6.2015 , Autor: Lenka Dostálová, kancelář Brusel

V Bruselu uskutečnila konference na téma I4MS: Inovace ve výrobě pro malé a střední podniky v Evropě.

Počáteční účast na projektech I4MS, která začínala na čísle 80 malých a středních podniků, se nyní rozrostla na 150 a expanze stále pokračuje. Úspěch je také evidentní přímo u malých a středních podniků a v jejich projektech vedoucích k adaptaci nových technologií a přístupů. I4MS hodlá pokračovat prostřednictvím dalších projektů.

Úvodní řečí uvítal hosty Khalil Rouhana, zástupcedirectoriátuCONNECT Evropské komise. V ní se zaměřil na nové směry v digitalizaci a dále vyzdvihl důležitost nových technologií a jejich vliv na byznys a trh. „Musíme si být jisti, že jsme našli nejlepší možný rámec pro jednotný evropský trh,“ zakončil svou řeč Rouhana.

Konference se mimo jiné účastnili zástupci malých a středních podniků, aby prezentovali své zkušenosti, metody a dosažené výsledky. Jejich společnosti se zabývají např. inteligentní výrobou, počítačovým modelováním, inovacemi v robotice či využitím laseru ve výrobě.

Zajímavou částí programu byla prezentace Garyho Pattisona, zastupujícího společnost Saker Solutions, o aplikaci, jež vyvinuli pro malé pivovary. Zaměřili se v ní na problémy, které mohou postihnout malé společnosti. Jelikož existuje mnoho druhů piv, které mají různé cílové skupiny, různé charakteristiky a jejich prodej se liší, je důležité sledovat jejich expiraci a stav po otevření barelu. Proto byla vytvořena aplikace, která generuje schéma dodávek a také předvídá objednávky. Za pomoci simulace různých situací (například zvýšený prodej piva v období svátků) testuje, zda se dodává správné pivo klientovi ve správný čas. Aplikace odstranila bariéru mezi výrobci a trhem.

Giuseppe Domenico Padula zase ukázal model speciální obuvi, která byla vyvinuta společností Base protection. Pro své zaměstnance se specifickou ortopedickou vadou bylo nutné najít vhodnou a bezpečnou obuv. Speciální metoda, kterou vytvořili, snímá otisk chodidla konkrétní osoby a na tomto základu je vyroben individuální pár bot. Díky využití ICT technologií se společnosti podařilo získat větší popularitu, snadnější přístup k zákazníkovi a jeho důvěru. Nyní se snaží o spolupráci s jinými firmami a rozšířit obuv mimo domovskou Itálii.

V průběhu konference nebyla opomenuta ani důležitost mladých lidí. V závěrečném diskusním panelu byla vyzdvižena hodnota čerstvých vědomostí absolventů škol a mladých vědců, jež mohou malým a středním podnikům poskytnout kreativní a nový pohled na věc. Bylo zjištěno, že mladí lidé se snaží aplikovat metody a principy, které se naučili ve škole, i v praxi a tím pomáhají společnostem stále se zlepšovat.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.