Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Green week – Zelený týden

Green week – Zelený týden

Publikováno: 19.6.2015 , Autor: Lenka Dostálová, kancelář Brusel

Ve dnech 3. – 5. června hostil Brusel každoroční konferenci Zelený týden, jež se nesla v duchu motta Příroda, naše zdraví, naše bohatství. Tato konference je největší akcí v Evropě, která se týká evropské environmentální politiky, a v jejím rámci se v tomto týdnu konaly další akce v celé Evropské unii.

V letošním roce byl program zaměřen především na problematiku biodiverzity, zlepšení kvality života ve městě ve smyslu udržování čistého životního prostředí a také na to, jak můžou tyto oblasti prospět ekonomice.

Současným problémem z oblasti přírody jsou stále se snižující stavy volně žijících živočichů. V důsledku rychlého postupu ve využívání zemědělské půdy, infrastruktury a znečištění, ztrácejí zvířata svá stanoviště a tím je zapříčiněno i snížení rozmnožování. Evropský komisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov, Karmenu Vella, započal konferenci slovy: „Je důležité, aby naše legislativa našla vhodné způsoby k tomu, jak jít ruku v ruce v symbióze s přírodou. Bez dobrého ekosystému nemůžeme mít dobrý ekonomický systém. Doufám, že letošní Zelený týden nám pomůže najít pokrok ve společné cestě se všemi našimi partnery a budeme moci zajistit ochranu přírody.“

Sympatie zúčastněných si získal především Almir Narayamoga Suruí, jež více než 20 let bojuje proti zániku kmene Suruí a za zachování přírody v Amazonii. Snaží se zprostředkovávat spolupráci lidí svého kmene a nejrůznějších partnerů a hledat společnou cestu k záchraně amazonských pralesů. Nelze nezmínit jeho úspěchy. Podařilo se mu přesvědčit Evropskou národní banku, aby změnila strukturu programu regionálního rozvoje a tím byl zajištěn přístup k finančním dotacím i domorodým komunitám. Díky jeho pomoci se již podařilo vybudovat školy, lékařská zařízení a studny v oblastech, kde stále žijí původní kmeny, ale současně bylo zachováno jejich soukromí a odstup od civilizace. Dle jeho názoru jsou vzdělání a lékařská péče největšími současnými problémy kmenů v deštných pralesích. Almir nyní pracuje na projektu, ve kterém se spojil s jinými kmenovými vůdci, a společně vybudovali padesátiletý plán s cílem zajištění ekonomické životaschopnosti původních obyvatel regionu. Plán zahrnuje např. rozsáhlé zalesnění v oblastech, jež byly postiženy nezákonnou těžbou dřeva.

Další z hlavních částí programu nesla název Budoucnost přírody a přilákala mnoho posluchačů. Byla zaměřena na současnou situaci přírody a biodiverzity v Evropě. Ty se potýkají s rostoucím tlakem inovací a technologií, zemědělství, politické zodpovědnosti a volají o pomoc. Podle Ronana Uhela, jednoho z hlavních mluvčích tohoto bloku a zástupce Evropské agentury životního prostředí, je málo využíván přírodní kapitál. Dle jeho slov se Evropa pyšní kulturním, lidským, přírodním i výrobním kapitálem, ale efektivita jeho využití pokulhává. Řešení vidí v mobilizaci financí a využití zelené ekonomiky jako interaktivního rámce.

Zelený týden byl opět prostorem pro setkání a diskuzi nejrůznějších subjektů s podobnými zájmy a poskytl tak záštitu k navázání spolupráce v cestě za zlepšováním ochrany přírody.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.