Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Green Infrastructure: a European Success Story

Green Infrastructure: a European Success Story

Publikováno: 15.5.2015 , Autor: Adéla Cihlářová, kancelář Brusel

V úterý 5. května 2015 se ve Výboru regionů uskutečnila odpolední konference na téma zelené infrastruktury (ZI). Ta hraje stále větší roli v boji proti klimatickým změnám a skleníkovému efektu, ale také v boji proti přírodním katastrofám, například povodním. Projekty ZI mají lepší a chytřejší využití, jsou efektivnější a méně energeticky náročné.

Úvodního slova se ujala předsedkyně sektoru životního prostředí Evropského ekonomického a sociálního výboru Dilyana Slavova. Ta zdůraznila důležitost zelené infrastruktury, kterou vidí v tom, jak tato problematika spojuje několik témat dohromady a jak přispívá k lepšímu rozvoji měst. V podobném diskurzu pokračovala také moderátorka prvního panelu a zároveň zpravodajka Výboru regionů o zelené infrastruktuře, Annabelle Jaeger. „Nic nedemonstruje důležitost této tématiky jasněji než přítomnost tolika lidí v sále.“ Jaeger dále mluvila o všeobecném pokroku v rámci ZI a zmínila implementaci těchto strategií ve francouzských regionech. Klíčovou část v zelené infrastruktuře vidí v aktivní podpoře Evropské komise.

V prvním panelu se vystupující především snažili přesvědčit o významu propagace zelené infrastruktury, k čemuž uváděli příklady konkrétních projektů ZI z regionů. Karmenu Vella, evropský komisař pro životní prostředí, námořní záležitosti a rybolov vyzdvihl úspěch spolupráce EU v oblasti zelené infrastruktury. Přidal navíc příklad ze švédského Malmö, kde se projektem dle zelených pravidel zabránilo opakujícím se povodním. Podle něho je i dokázáno, že lidé žijící blízko takových míst jsou šťastnější a zdravější. Dodal, že s nástupem Junckerovy vlády rozvoj nových projektů zaměřených na ZI vzrostl, například v oblasti low carbon economy (nízkouhlíkového hospodářství). K většímu úspěchu je však třeba, aby zeleným projektům přidaly na důležitosti i místní vlády.

„Jestli jsou v projektech zelené infrastruktury nějaké překážky, jsou jimi především farmáři,“ uvedla Angélique Delahaye, členka evropského parlamentu, která se rozhovořila o negativních reakcích farmářů na projekty zelené infrastruktury. Vyzdvihla nutnost propagovat nenásilné a rozumné farmaření, v čemž již někteří farmáři udělali značný pokrok.

Druhá část konference se nesla ve znamení příspěvků o úspěších v propagaci zelené infrastruktury v Evropě a ve světě. James Ranaivoson, poradce v Evropské investiční bance, potvrdil, že do zelené infrastruktury a projektů s ní spjatých se investuje mnohem více prostředků. K tomuto účelu byl v rámci Evropské komise vytvořen fond NCFF (Možnosti financování přírodních zdrojů), který bude financovat projekty zelené infrastruktury, zaměřené na biodiverzitu, a projekty reagující na změny klimatu. Mezi posledními hovořila také Agnes Zolyomi, generální tajemnice CEE webu, což je projekt, kterého se účastní síť nevládních organizací z celé Evropy. Byl založený v Budapešti a v současné době působí ve 20 zemích Evropy. Jeho posláním je ochrana biodiverzity. Z jejich statistik vyplývá, že je stále mnoho subjektů, které se na projektech zelené infrastruktury nepodílí. Pokud má mít tato strategie úspěch, je třeba se snažit o začlenění všech těchto subjektů.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.