Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Evropský týden regionů a měst OPEN DAYS již po čtrnácté

Evropský týden regionů a měst OPEN DAYS již po čtrnácté

Evropský týden regionů a měst OPEN DAYS již po čtrnácté

Publikováno: 14.10.2016 , Autor: Jakub Tomek

Ve středu 12. října se Královéhradecký kraj spolu s regionální rozvojovou agenturou CIRI v Bruselu zúčastnily již čtrnáctého Evropského týdne regionů a měst OPEN DAYS 2016, který tradičně v těchto dnech pořádá Evropský výbor regionů s Evropskou komisí.

Celkem osm řečníků z regionů Česka, Německa, Polska, Belgie a Francie hovořilo na téma, jak najít udržitelné řešení pro hospodářský růst v oblasti oběhové ekonomiky. Královéhradecký kraj zastupoval Martin Hubáček z Centra investic, rozvoje a inovací (CIRI), který hovořil především o využití EPC projektů, což jsou projekty, které poskytují energetické služby se zárukou. Funguje to tak, že na celý projekt je jen jeden dodavatel, který na sebe bere většinu technických i finančních rizik. Úsporná opatření jsou splácena z dosažených úspor a celkově je tato metoda vhodná pro objekty, kde lze snížit spotřebu energie a kde je potřeba rekonstrukce energetického systému. Dále hovořil o strategii RIS3, pro čerpání prostředků z evropských strukturálních a inovačních fondů na oblast výzkumu, vývoje a inovací v období 2014-2020. Smyslem této strategie je efektivní zacílení evropských, národních, regionálních a soukromých peněz do nejperspektivnějších oblastí výzkumu a podnikání.

Mezi dalšími řečníky byl i zástupce provincie Valonského Brabantu, Marc Bastin. Valonský Brabant zapojuje veřejný i soukromý sektor do procesu snižování emisí. Uvedl, že jejich provincie si vede velmi dobře ve spolupráci se soukromým sektorem a jako motivaci pro lepší nakládání sodpady každoročně uděluje podnikatelské ceny.

Dalším zmnoha panelistů byl i Tim Brügemann zUniverzity vněmeckém Bielefeldu. Vysvětlil proces standardizace a certifikace a uvedl, že jejich univerzita nabízí vzdělávací programy připravené na míru a odrážejí současné schopnosti a kvalifikace, která je v dnešní době požadována firmami.

Tento bruselský seminář, který se skládal ze dvou panelů a který navštívilo více jak sto podnikatelů a politiků z různých částí EU, moderovala Alena Mastantuono, ředitelka České podnikatelské reprezentace při EU (CEBRE).

Po skončení panelu se odebrali všichni do sálu, kde všechny zúčastněné regiony propagovaly své přírodní, kulturní a další krásy. Z regionů můžeme vyjmenovat například spolkovou zemi Severní Porýní-Vestfálsko, která čítá sedmnáct milionů obyvatel, belgickou provincii Valonský Brabant, francouzský departement Gironde nebo polskou část Slezska. Nezůstalo se jen u „letákové“ propagace, ale někteří organizátoři si připravili i tradiční pochoutky ze svého regionu. Od tradičního českého piva a guláše, mohli účastníci semináře ochutnat i výborné čokoládové fondue, pralinky, vafle nebo polský žurek, či německý bramborák potřený ovocným sirupem.

Celý průběh semináře OPEN DAYS a regionální stánky se těšily veliké oblibě i díky pivu a malinovce z náchodského pivovaru Primátor a vynikajícímu guláši, připraveným Stálým zastoupením ČR při Evropské unii.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.