Evropský summit o inovacích v aktivním a zdravém stárnutí
Publikováno: 13.3.2015 , Autor: Aneta Hájková, kancelář Brusel
V úterý 10. března 2015 se v bruselském konferenčním centru Square konal summit na podporu inovací v oblasti aktivního a zdravého stárnutí.
Úvodní řeč pronesl Markku Markkula, nový předseda Evropského výboru regionů, který celou akci zahájil a zdůraznil roli regionů a regionálních orgánů, která je klíčová pro implementaci nových postupů a metod a přeshraniční spolupráci regionů. Dále pak představil vizi pro své funkční období, ve které se chce zaměřit na mladé lidi, kteří hledají zaměstnání prostřednictvím přeshraniční spolupráce univerzit, na digitalizaci měst a regionů, a zejména na oblast aktivního a zdravého stárnutí. „Zdravé stárnutí je o tom, umožnit starým lidem užívat si naplno života,“ uvedl Markkula. Toho se ovšem docílí pouze podporou výzkumných center, která pracují na vytvoření pomůcek a nových technologií pro starší obyvatele a vytvořením vztahů mezi různými oblastmi (nemocnice, univerzity, výzkumná centra). Na závěr úvodní části poděkoval za možnost účastnit se tohoto summitu a vyjádřil své přání organizátorům, aby byla jejich akce úspěšná.
Druhá část summitu se věnovala tématu inovací pro integrovanou péči. Moderátor položil otázku: „Jak můžeme čelit sociálním změnám budoucnosti?“
Jako první odpověděl na otázku Helmut Hildebrandt, který pronesl, že je důležité zaměřit se nejdříve na malé oblasti, a poté až se přesunout k rozsáhlejším oblastem. To samé platí pro regiony. Pokud začnou regiony spolupracovat a postupovat po malých krůčcích, výsledkem bude snížení nákladů na péči o zdraví a zlepšení kvality této péče. Také uvedl, že farmaceutický průmysl musí změnit svůj přístup k sociálním změnám budoucnosti.
Dále vystoupil Guy Eiferman, vice-prezident velké francouzské společnosti vyrábějící léky. Představil úspěchy své firmy, která vyvíjí nové léky a také prohlásil, že je nutné vytvořit systém, který bude efektivnější, dlouhodoběji udržitelný.
Nakonec promluvil Josef Maria Argimon ze Španělska, který je ředitelem Agentury pro kvalitu zdraví v Katalánsku, a pronesl, že „různí lidé musí dělat různé věci a v různých časech, a je třeba držet se dělby práce.“ Je důležité, aby politici, kteří rozhodují o věcech týkajících se obyvatel, měli správné informace. Na závěr bylo řečeno, že stárnutí obyvatelstva je velkým politickým problémem, kterému je potřeba čelit.
Po přestávce následovala další sekce proslovů rozdělená do několika místností. Jednou z nich byla konference s názvem „Cestovní ruch zaměřený na seniory jako příležitost pro růst a tvorbu pracovních míst.“ Jako první vystoupil Pedro Ortún z generálního ředitelství pro vnitřní trh, průmysl, podnikání a malé střední podniky, který představil myšlenku podpory mimosezonního turismu jako dobu vhodnou pro cestování starších lidí. Obyvatelé vyššího věku preferují návštěvu míst, kde není přehršel turistů a zároveň chtějí navštívit cenné evropské památky, které jsou právě v sezoně přeplněné lidmi. Zároveň mají čas vyrazit na cesty v průběhu celého roku. Zdůraznil, že je potřeba zlepšit spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem v oblasti cestovního ruchu.
„Cestování je právo každého občana, a my bychom měli všem obyvatelům umožnit cestovat,“ pronesl na závěr.
Dále vystoupil Jamil Benabdallah, předseda Asociace pro rozvoj zdraví a cestovního ruchu, který publiku položil otázku: „Kdo jsou vlastně senioři? Jak je můžeme definovat?“
Uvedl, že na této otázce usilovně pracovali. Odpověď zní: Opravdu záleží na věku. S určitým věkem se totiž mění fyzické i psychické schopnosti, ale na druhou stranu nemůžeme všechny obyvatele starší 65 let posuzovat stejným způsobem.
Nakonec promluvila Linda Haydo z Evropské asociace touroperátorů (ETOA). Svou řeč zahájila slovy: „Lidé cestují celý život, cestují, když jsou mladí, cestují s dětmi, cestují v důchodu, cestují dokonce i pokud jsou zdravotně omezeni.“ Věk není překážkou. Důležité je nabídnout co nejvíce možností, není třeba cestovat daleko, senioři se rádi podívají i do míst v blízkosti jejich bydliště. V poslední době nastal velký boom v cestování s celou rodinou, včetně starších příslušníků rodiny, ale roste také poptávka po aktivní dovolené. Zmínila také problematiku nedostatku veřejných toalet, uvedla příklad Benátek, kde se nachází pouze jediná veřejná toaleta v celém městě.
Na závěr uvedla, že v dnešní době je cestovní ruch úzce spojen s internetem, většina lidí hledá své příští destinace pro dovolenou na internetu, dokonce si můžou svůj zájezd přímo koupit na internetových stránkách. A problém je, že starší obyvatelé nejsou dostatečně seznámeni s možnostmi internetu.