Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Evropská seskupení pro územní spolupráci (EGTC): Zkušenosti a očekávání – Dnes, včera a zítra??

Evropská seskupení pro územní spolupráci (EGTC): Zkušenosti a očekávání – Dnes, včera a zítra??

Publikováno: 24.6.2015 , Autor: Adéla Cihlářová, kancelář Brusel

Ve Výboru regionů se uskutečnila konference na téma Evropských seskupení pro územní spolupráci.

Úvodního slova se chopil Rafael Cataneo, předseda Výboru pro teritoriální kohezní politiku, který ocenil EGTC jako první evropský nápad, se kterým můžeme být spokojeni. „Nemůžeme být ale plně spokojeni, protože kvalita naších výsledků není dostatečná. Pro lepší Evropu je potřeba posílit spolupráci,“ dodal. EGTC je to, co Evropa momentálně potřebuje. Není to jen politická idea a hračka, je to základ současné i budoucí spolupráce v Evropě. S ním souhlasila i Birgit Breitfuß-Renner, Spolková ministryně dopravy a digitální infrastruktury. „Územní seskupení představují také výzvy v různých právních systémech, což není lehký proces, ale měli bychom vždy myslet na lepší regionální rozvoj a regiony ve vytváření podpořit.“

V prvním panelu se jako první o EGTC rozmluvil Joachim Zeller, člen Evropského parlamentu, který je přesvědčen, že je to pro spolupráci dobrá věc. „Kohezní politika by měla začlenit přeshraniční spolupráci, to by se mělo zdůraznit. Členské státy by měly využít EGTC jako právní příležitosti,“ zdůraznil. To, že EGTC je v současné době velkým tématem v EU, potvrdil také Jean – Claude Sinner, ministr pro udržitelný rozvoj a infrastrukturu v lucemburské vládě. Poznamenal, že EGTC má Lucembursko jako jednu z priorit svého předsednictví: „V našem předsednickém programu máme jeden důležitý bod - vytváření specifických pravidel pro hraniční regiony, přeshraniční projekty či zdravotnický servis.“

Ve druhé polovině konference se k územním seskupením vyjádřili také lidé, kteří s nimi mají již zkušenosti. Podle Guyla Ocskaye, ředitele Středoevropské služby pro přeshraniční inciativu, může celý proces rozvoje územních seskupení trvat dekádu, především kvůli rozmanitosti kultur a právních norem na pozadí spolupráce. Tu, jak dodává, neusnadňují ani lokální autority: „Někdy je těžké překonat rozdíly v interpretaci smluv a nařízení. Například Maďarsko a Slovensko mají mezi sebou dobrou spolupráci, ale Maďarsko a Rakousko již ne, kvůli tamějším autoritám, které vše různě interpretují.“ Čerstvé dojmy z EGTC vyjádřil také Jörg Saalbach, ředitel Meziregionální aliance pro Rýnsko-alpský koridor. Územní seskupení jsou dle něho důležitá pro volný transport zboží. „Hledáme hlubší regionální rozvoj, náš cíl je mít komplexní region prostřednictvím tohoto koridoru. Naše idea je pokračovat v expanzi a mít více členů,“ uzavřel svou řeč. Územní celky jsou důležité, ale jak dodává Martín Gullermo ze Sdružení Evropských hraničních regionů, není nutné je vytvořit všude. „Ale když mluvím o EGTC, není to jen přeshraniční spolupráce, je to dobrý příklad nadnárodní spolupráce. Tato paradiplomacie dělá hodně pro Evropský proces.“

V závěru se účastníci shodli, že je tu zájem o nadnárodní spolupráci, kterou bychom měli podporovat, propagovat a také do ní více investovat. V budoucnosti kohezní politiky může EGTC hrát klíčovou roli.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.