Evropská krize z pohledu spisovatele
Publikováno: 6.5.2014 , Autor: kancelář Brusel, Michaela Svobodová
V pondělí 5. května 2014 se konala konference organizace The Lisbon Council.
Úvodního slova se ujala Ann Metler, výkonná ředitelka neziskové organizace The Lisbon Council, která přivítala přítomné a představila projekt The Lisbon Council: „Tento projekt vznikl v roce 2003 a byl pojmenován podle Evropské strategie pro ekonomický růst a zaměstnanost. „Hlavní sídlo naší organizace je v centru evropského dění v Résidence Palace v Bruselu, díky tomu máme aktuální informace ze všech Evropských institucí“, vysvětlila Metler.
Philippe Legrain, který je autorem knihy Why Our Economies and Politics are in a Mess - and How to Put Them Right (Proč je v naší ekonomice a politice takový zmatek a jak to dát dopořádku), mluvil o tématech, kterým se věnuje také ve své nejnovější knize. Tedy o ekonomické krizi, jejích dopadech a budoucích úkolech pro snížení jejích dopadů. „Po sedmi letech od bankrotu první banky v důsledku světové ekonomické krize musíme stále snášet negativní dopady krize. Počet nezaměstnaných neustále roste, v současné době je jich 27 milionů a většina Evropanů si myslí, že nová generace bude mít horší životní úroveň než je v současné době. A to navzdory trendu minulých let, kdy se životní úroveň Evropanů neustále zvyšovala, každá generace se mohla těšit na lepší život než ta předchozí. V posledních letech se ale tento růst bohužel zastavil. Ve Velké Británii klesly reálné mzdy téměř o desetinu a průměrná britská domácnost není bohatší než před deseti lety. Pro snížení dopadů krize a nastartování ekonomik evropských zemí vytvořila Evropská unie dlouhodobou strategii Horizont 2020, snad to bude pro znovu nastartování ekonomiky stačit,“ říká Legrain.
Závěrem konference se představil Alessandro Leipold, hlavní ekonom organizace The Lisbon Council, který se vyjádřil velmi pozitivně k nové knize Philippe Legraina. Zmínil nutnost stabilizace bankovního sektoru pro další rozvoj a lepší Evropu.