"Zveřejnit všechno?" EU a korporátní odpovědnost: připomínky k agendě 2015-2019
Publikováno: 13.5.2015 , Autor: Radek Gábler, kancelář Brusel
Tato akce, kterou zorganizoval Institut EurActiv za podpory společnosti Aviva, se uskutečnila 21. dubna 2015 v Bruselu. Jak již její název napovídá, jednalo se o diskuzi ohledně EU a její agendy v oblasti povinností a odpovědností korporací. Pozvání přijali zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu, reprezentanti německých bank, členové společností Aviva, Allianz Global Investors či Samsung Electronics a také zástupce projektů Children in Crisis a FoodDrinkEurope.
Evropská směrnice o zveřejňování nefinančních informací společností, byla vytvořena za účelem větší transparentnosti. Schválena byla v září loňského roku. Zhruba 6000 společnostíbude nyní muset poskytovat detaily zahrnující záležitosti týkající se např. životního prostředí či sociální, právní a řídící informace.
Úvodního slova se ujal hostitel a zároveň generální ředitel EurActiv Institutu Rick Zednik, který uvedl téma a přiblížil jeho důležitost pro směřování EU i samotného korporátního sektoru. Moderátorem debaty byl redaktor EurActivu James Crisp, odborník dlouhodobě se zabývající tímto tématem.
Debata se zabývala čtyřmi hlavními body, ke kterým se vyjadřovali jednotliví specialisté. Těmito body byly:
• Dodavatelské řetězce, práva zákazníků, výběr daní – kam v těchto tématech směřuje EU?
• Jak nejlépe podporovat soukromé společnosti k přijetí cílů udržitelného rozvoje?
• Co je skutečný smysl těchto nefinančních zpráv?
• Jaké mají být nejbližší kroky EU v podpoře korporátní odpovědnosti a transparentnosti?
Jako první z účastníků debaty se o slovo přihlásil europoslanec Richard Howitt. Ten téma korporátní odpovědnosti a udržitelného rozvoje označil za jednu ze současných priorit Evropského parlamentu. Poukázal ovšem na problematiku implementace do legislativy členských zemí. „Toto nařízení vznikalo v Bruselu velmi dlouhou dobu a prošlo mnoha připomínkovými řízeními, ovšem členským zemím dáváme jen velmi málo času na implementování této legislativy,“ uvedl Howitt. Jako další dostal prostor k vyjádření Nicolas Bernier Abad z Evropské komise, který reagoval na předchozí Howittovu výtku: „Při přípravách legislativy se pracovalo s jednotlivými členskými státy, které už s implementací tohoto procesu začalytéměř před 5 lety.“ Bernier Abad poté uvedl, že na návrhu tohoto nařízení spolupracovali i soukromí investoři, společnosti a další subjekty (jako např. EurActiv), kteří mu dodávají větší preciznost a váhu.
Jako zástupce soukromého sektoru zde promluvila Jo Goddard, pracovnice zabývající se korporátní odpovědností ve společnosti Aviva. Goddard se nechala slyšet, že již nyní společnosti samipracují na zlepšení dopadů svých kroků na zaměstnance i celou společnost a lidská práva by pro ně byla důležitá i bez EU nařízení. Na její slova reagoval výkonný ředitel Evropského fóra společensky odpovědných fondů (EUROSIF) Francois Passant, který uvedl: „Toto nařízení je důležité z důvodu plošného přijetí u všech společností. Legislativa již byla vytvořena v součinnosti s firmami, ale tato spolupráce musí nadále pokračovat i přes dosažení významné názorové shody u obou stran.“
Debatu shrnul moderátor James Crisp slovy: „Iniciativa od Evropské komise je rozhodně vítána. Mělo by se ovšem přistoupit k rozvinutí flexibility členských států. Každý subjekt se musí hlavně snažit o zlepšení komunikace se zúčastněnými stranamia investory.“