Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. EUROCITIES: Fórum pro sociální záležitosti a inkluzivní trh práce

EUROCITIES: Fórum pro sociální záležitosti a inkluzivní trh práce

Publikováno: 26.10.2015 , Autor: Aneta Holečková

Dne 20. října se uskutečnila konference na téma inkluzivního trhu práce v evropských městech, tj. trh práce, ve kterém může participovat každý v produktivním věku, zejména pak zranitelní a znevýhodnění. T. Fabian, místostarosta obce Lipska a předseda Fóra pro sociální záležitosti, podotkl, že toto téma je velice aktuální v souvislosti s příchodem uprchlíků. Podle jeho názoru mají města zásadní roli v souvislosti s integrací a inkluzí na trhu práce a jsou zodpovědná za vytvoření příležitostí pro všechny a také za podporu zaměstnanosti.

Evropský komisař E. Holthuis uvedl, že je těžké přivést příklady dobré praxe do reality a navíc se v dnešní době města musí potýkat s nedostatkem peněz. Inkluzivní pracovní trh znamená, že všichni mají přístup k pracovním pozicím bez ohledu na věk, sexuální orientaci nebo rasu. Z toho důvodu je nutné se naslouchat potřebám zranitelných cílových skupin a odstranit všechny bariéry. Rovněž dodal, že se situace zlepšuje díky posílení pozice měst a také spolupráci s Evropskou unií, která nabízí k dispozici mnoho nástrojů.

Ve městech EU žijí tři čtvrtiny obyvatel a tvoří 85 % hrubého domácího produktu, proto mají jedinečnou pozici v rámci pracovního trhu. Navíc u nich lidé hledají podporu v souvislosti s problémy jako je chudoba, nezaměstnanost, sociální polarizace a nerovnost. Města mají následující nástroje k vytvoření inkluzivního pracovního trhu:

  1. Prostřednictvím sociálních klauzulí při zadávání veřejných zakázek.
  2. Možnost poskytování vzdělávání a kurzů v oblastech, které jsou poptávány na místním trhu práce.
  3. Podpora podnikání skrze granty, startupy a odbornou přípravou.
  4. Poskytování vysoce individualizovaných služeb pro ty nejvíce marginalizované – zde hrají důležitou roli neziskové organizace.
  5. Odstraňování bariér na pracovním trhu – například poskytováním služeb, aby vyhovovaly potřebám občanům (například hlídání dětí). Radní města Tilburg dodává, že je nutné, aby tyto služby byly velmi flexibilní.

Od ekonomické krize se otázka inkluzivního trhu práce řeší s ohledem na větší podíl pracovních míst s nízkou mzdou. Podle Organizace spojených národů je hlavním problémem to, že lidé zůstávají chudí i přesto, že mají více pracovních pozic. Navíc je tato cílová skupina znevýhodněných a zranitelných neustále marginalizována v rámci společnosti a odsunována na periferie měst. Jak uvedl G. Rosas z Mezinárodní organizace práce (ILO) na potřeby občanů ve městech odpovídá nová rozvojová agenda 2030, jejímž jedním z cílů je městský rozvoj a zaměstnanost. Navíc dodal, že existuje mnoho iniciativ, které mají dopad na trh a vytváření nových pracovních míst, ale jsou bohužel neznámé v širším kontextu.

Konference se tomuto tématu věnovala ve své druhé části, kde byly nastíněny dobré praxe některých aktérů v městském rozvoji. Jednalo se například o spolupráci mentálně postižených s historickou asociací v Essenu.

Fotogalerie

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.