Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. České nanotechnologie

České nanotechnologie

Publikováno: 16.10.2015 , Autor: Aneta Křičková

Dne 15. října 2015 se v prostorách Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu uskutečnil odborný seminář České nanotechnologie (Czech is Nano), jehož cílem bylo představit potenciál České republiky v oblasti nanotechnologií, včetně nanomedicíny, 3D nanotisku a nanostruktur pro uchovávání energie a pro bezpečnostní zařízení.

Na akci vystoupil místopředseda vlády ČR zodpovědný za výzkum Pavel Bělobrádek, velvyslanec ČR při EU, Jakub Dürr, vedoucí oddělení pro nanomateriály a pokročilé materiály, zástupce Evropské komise Christos Tokamanis a další odborníci z řad nanotechnologických firem a výzkumných ústavů. Na semináři se představily úspěšné české firmy v oblasti nanotechnologií (Contipro, IQ Structures, Pardam) a nabídly tak příležitost k navázání partnerství o budoucí spolupráci mezi různými subjekty v oblasti nanotechnologií v rámci Evropské unie.

Hlavním cílem akce bylo poskytnout přehled o nanotechnologickém průmyslu v České republice, a to prostřednictvím prezentace několika úspěšných českých firem Contipro, IQ Structures, Pardam, které mají vysoký mezinárodní profil. Jan Buk z Pardam se ve své prezentaci zaměřil na představení výzkumného oboru nanotechnologie a publikum tak seznámil se základními pojmy a typy nonomateriálů (prezentaci J. Buka lze nalézt v dokumentech ke stažení). Podobně i další z řečníků, Christos Tokamanis, uvedl nanotechnologie nejen do výzkumného, ale i politického rámce (viz dokumenty ke stažení). Jiří Kůs z Asociace nanotechnologického průmyslu ČR ve své prezentaci nejprve zasadil nanotechnologie do historického kontextu a poté přešel k možnostem jejich praktického využití v běžném životě lidí a v lékařském prostředí. Nanomedicínou se rovněž zabýval pan Maťátko z Contipro, jehož prezentaci si můžete prohlédnout v dokumentech ke stažení. Další přednášející, Tomáš Těthal z IQ Structures, umožnil zajímavý náhled na využití nanotechnologií v architektuře, přičemž hlavní pozornost byla věnována samotnému výrobnímu procesu a v něm použitým typům materiálů (viz jeho přednáška v dokumentech ke stažení).

Rychlý růst a rozvoj nanotechnologiív ČR byl z velké části umožněn díky finanční podpoře plynoucí z různých programů EU, jako např. HORIZON 2020, COSME, a dalších mezinárodních projektů (Eurostars EUREKA). Tato finanční podpora spolu s dlouholetou tradicí v průmyslovém odvětví vedla k nárůstu počtu vzniku výzkumných institucí a soukromých společností zapojených do výzkumu nanotechnologií. Nelze nezmínit i české univerzity, které se podílejí na řadě výzkumných projektů a poskytují vysoce kvalitní vzdělání pro budoucí vědce. Příkladem mohou být nově vzniklá centra v Brně (CEITEC), Olomouci (Regionální centrum moderních technologií a materiálů) a v Liberci (Instituce pro nanomateriály, moderní technologie a inovace). Více o nových nanotechnologických centrech si můžete přečíst v prezentaci P. Pracny (viz dokumenty ke stažení). Z tohoto důvodu se v současné době Česká republika řadí mezi významné aktéry v oblasti výzkumu nanotechnologií.

Fotogalerie

Dokumenty ke stažení

PDF IQ Structures_Těthal 2MB
PDF Maťátko_Contipro 2MB
PDF Nano asociace_Kůs 1MB
PDF DG RTD_Tokamanis 1MB
PDF TCAVCR_Pracna 1MB
PDF Pardam_Buk 1MB
Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.