Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. Budování společného kapitálového trhu

Budování společného kapitálového trhu

Publikováno: 28.4.2015 , Autor: Radek Gábler, kancelář Brusel

Dne 23. 4. 2015 proběhla v budově Výboru regionů konzultace Výboru regionů vedená zpravodajem Tadeuszem Truskolaskim ve věci stanoviska Výboru k „Zelené knize: Budování jednotného kapitálového trhu Unie“

V úvodu konzultace přestavil zpravodaj Truskolaski „Zelenou knihu: Budování Unie kapitálových trhů“, v současnosti jeden z hlavních projektů Evropské komise, který si vytyčil posílení ekonomického růstu a zvýšení zaměstnanosti v EU. Oficiálním cílem tohoto programu je vytvořit jednotný kapitálový trh pro všech 28 členských států Evropské Unie, odstranění překážek pro příhraniční investice, což vede ke snížení nákladů na financování v rámci EU. Program je navržen tak, aby firmám pomohl proniknout do různých kapitálových zdrojů kdekoli v EU a přináší další příležitosti investorům a spořitelům.

„Výbor regionů má svůj vlastní názor, který by měl být důležitý při budování Unie kapitálových trhů. Měli bychom zbořit bariéry mezi soukromým a státním financováním, protože toto rozdělení ve skutečnosti příliš nefunguje a spíše může způsobit škody,“uvedl Truskolaski.

Dále si vzal slovo poradce zpravodaje Truskolaskiho a expert na toto téma pan Wojciech Tarasiuk, který představil svůj pohled na jednotný Kapitálový trh Unie (CMU). „CMU by zajistilo větší diverzifikaci při financování ekonomiky a snížilo by náklady na získávání kapitálu zejména pro malé a střední podniky. Větší integrace kapitálu by zvýšila schopnost šokové absorpční kapacity evropského hospodářství a umožnila by další investice bez zvýšení úrovně zadluženosti. Výbor regionů opakovaně tvrdí, že malé a střední podniky jsou páteří ekonomiky v evropských regionech, což dokládá, že pouze oni vytvořily asi 85 % nových pracovních míst v posledních pěti letech.“

V další části konzultace se přihlásil o slovo zástupce nestátní neziskové organice Global Policy Forum a přednesl své výhrady: „CMU je přespříliš adresováno Řecké, Portugalské a Španělské ekonomice a pro ostatní státy není příliš výhodné. Financování je velmi roztříštěné a bylo uděláno jen velmi málo pro ochranu menších firem a soukromníků. Tento návrh se vyplatí středně velkým a velkým společnostem, ovšem financování malých subjektů se téměř nedotkne“. Poté následoval komentář od zástupce Asociace bankovních institucí působících na polském trhu, který uvedl: „za bankovní instituce mohu říci, že nejsme proti myšlence CMU. Kvitujeme, že součástí tohoto návrhu je i idea finančního vzdělávání. Ovšem máme výhrady k dílčím bodům tohoto konceptu, které je potřeba ještě diskutovat“. Tyto výhrady poté předal zpravodaji Truskolaskimu, který poděkoval za komentáře a ukončil konzultaci.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.