Ilustrační fotografie: Královéhradecký kraj Ilustrační fotografie: Jihočeský kraj
  1. Kancelář zastoupení krajů
  2. Akce v Bruselu
  3. 18. snídaně k tématu udržitelnosti: David nebo Goliáš?

18. snídaně k tématu udržitelnosti: David nebo Goliáš?

Publikováno: 17.6.2015 , Autor: Lenka Dostálová, kancelář Brusel

V Norském domě v Bruselu konalo v pořadí již 18. zasedání z cyklu o udržitelnosti, tentokrát zaměřené na zapojení měst a občanů v otázce zlepšení stavu životního prostředí a zabránění negativním změnám klimatu.

V souvislosti s mezinárodními dohodami o změně klimatu, jež zavazují zúčastněné státy k aktivitám v boji proti klimatickým změnám, je nyní nutné přimět obyvatele měst k zájmu a podílení se na zlepšení stavu životního prostředí.

Lutz Ribbe, předseda Střediska pro sledování udržitelného rozvoje, hovořil na téma stále důležitější role společnosti a občanské zodpovědnosti v boji za zlepšení stavu klimatu. Další diskutovanou problematikou byla obnovitelná energie. Předpokládá se, že v příštích letech zaznamenáme nárůst solárních a větrných elektráren. Pozitivní je, že předpoklad spotřeby jaderné energie, by neměl dramaticky stoupnout a do roku 2030 by se měl podíl jaderné energie, jež nyní čitá 75 %, snížit o 25 %. Rozvoji elektráren na obnovitelné zdroje momentálně nejvíce brání složitá administrativa a nutné licence.

Na Ribbeho projev volně navázali zástupci dvou norských měst, Bergenu a Adrenalu, kteří představili úspěšné příklady z praxe aplikované v obcích na jihu a západě Norska. Např. v obci Bergen existuje projekt BaltCICA, který se věnuje speciálně přímořským oblastem, jež jsou na změny klimatu citlivější, než místa ve vnitrozemí. Problémem jsou časté změny srážek a stoupající hladina moře.

Na zasedání Evropské rady v říjnu 2014 bylo schváleno celkové snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 minimálně o 40 %. Jelikož zatím nebylo možné zrevidovat dohodnuté omezení uhlíkových emisí, je zde stále možnost, že toto omezení bylo nedostatečné a globálnímu oteplování nezamezí. Důležitým bodem, který je třeba splnit, je schválení procesů pro monitorování a ověřování zapojení jednotlivých států. Účast na zlepšování stavu klimatu by měla být rovnoměrná a spravedlivá, s ohledem na možnosti dané země.

Poslední část zasedání byla jako vždy věnována debatě mezi mluvčími a ostatními hosty. V jejím závěru shrnul moderátor nové poznatky, a připomenul, že základ veškerého snažení a úspěchů tkví v jednotlivcích a každý z nás by se měl co nejvíce podílet na udržování životního prostředí.

Nahoru
Sdílet:

Copyright © Královéhradecký kraj & Jihočeský kraj. Všechna práva vyhrazena.