Děti z dětského domova se do budovy v Sedloňově nevrátí. Rada řeší, co s rozestavěným objektem
Loni v prosinci Rada Královéhradeckého kraje rozhodla o tom, že děti z Dětského domova Sedloňov se do momentálně rekonstruované budovy v Sedloňově už nevrátí. Během stavebních prací se ukázalo, že budova je v havarijním stavu a není možné rekonstrukci dokončit v plánovaném termínu ani za vysoutěženou cenu. Kraj nyní řeší, jak objekt v budoucnu využít.
„Cílem rekonstrukce budovy dětského domova v Sedloňově mělo být zajištění kvalitnějších podmínek pro život dětí. Probíhající rekonstrukce nicméně ukázala, že návrat dětského domova zpět do Sedloňova není možný z důvodu havarijního stavu budovy, který způsobil významný nárůst nákladů a také posun termínu dokončení. V tomto časovém horizontu kraj dětem zajistí lepší bydlení, které bude navíc v souladu s myšlenkou transformace dětských domovů do menších domácností. Přiznejme si, že návrat 10 dětí do objektu v Sedloňově je nehospodárný z důvodu nutnosti provozu takto velké budovy, a navíc jde proti myšlence dát dětem možnost vyrůstat v prostředí, které je připraví na samostatný život v místě, kde jednou budou pracovat a žít ve vlastní domácnosti,“ uvedl hejtman Petr Koleta.
Po dobu trvání rekonstrukce jsou děti z Dětského domova Sedloňov dočasně ubytovány v budově bývalého domova mládeže v Opočně. Většina z 26 dětí se letos přestěhuje do tří bytů, které kraj pro potřeby transformace dětských domovů zakoupil v Rychnově nad Kněžnou.
Byty budou fungovat jako pěti až šestičlenné domácnosti, kde bude na děti nepřetržitě dohlížet vychovatel. Nejedná se o proces revoluční, ale evoluční, který je inspirován snahou minimalizovat institucionální charakter péče a poskytnout dětem podmínky lépe odpovídající rodinnému životu. Pro děti má tato forma péče zásadní výhody. Vyrůstají v prostředí, které lépe simuluje běžný rodinný život, což snižuje riziko stigmatizace a izolace, které mohou zažít děti z tradičních ústavů.
„Rozhodnutí o budoucnosti dětského domova v Sedloňově nebylo snadné a předcházela mu podrobná diskuze, ve které rada kraje zvážila veškeré pozitivní i negativní dopady. V kontextu moderních přístupů k péči o děti, které v životě neměly to štěstí a nemohou žít ve svých rodinách, by byl návrat do budovy v Sedloňově krokem zpět. Plně chápeme emoce, které rozhodnutí vyvolalo. Velmi si vážíme obětavé práce vychovatelů, vedení domova i podpory, kterou obec a místní obyvatelé dětskému domovu věnovali po mnoho let a naplňovali tak hlavní poslání dětských domovů. Náročná práce všech zmíněných přinesla pozitivní dopad na životy mnoha dětí, které z domova odcházely připravené na samostatný život. Věříme ale, že děti i personál domova ocení podmínky, které jim nové prostředí přinese, a že společnými silami docílíme co nejhladšího přechodu na nový model péče o děti z dětských domovů,“ řekla náměstkyně hejtmana pro školství a sport Jana Berkovcová.
Stavba v Sedloňově
Rada kraje nyní řeší, jak bude dále postupovat ve věci samotné budovy v Sedloňově, která je majetkem kraje. Stavební práce jsou zde v tuto chvíli pozastaveny a čeká se na další rozhodnutí rady.
Rekonstrukce začala v březnu 2024 a skončit měla podle smlouvy v listopadu 2024. V průběhu prací se objevily komplikace a došlo k pozastavení stavby v části objektu kvůli havarijnímu stavu střechy a stropu nad druhým nadzemním podlažím. Odhad víceprací je v tuto chvíli vyčíslen na zhruba 6 milionů korun.
Celkem zatím kraj v Sedloňově prostavěl 5,2 milionu korun bez DPH z celkových 14,2 milionu. V jednom křídle objektu jsou hotové rozvody elektřiny, zdravotechniky a omítky v části objektu. Před zaklopením jsou sádrokartonové stropy.
„Skutečnosti zjištěné v průběhu stavby znemožňují dokončit rekonstrukci za sjednanou cenu a ve stanoveném termínu. V rámci rady kraje jsme předběžně probrali možnosti, které nyní máme. Jednotlivé odbory krajského úřadu prověří možné využití v rámci kraje a jeho organizací. Nepředpokládáme ale, že bychom objekt dále využívali, proto ho pravděpodobně nabídneme k prodeji. Je ale otázkou, jestli pro budovu v tomto stavu nalezneme kupce. Rozhodně ale není pravda, že bychom už budovu nabízeli například pro vybudování penzionu, jak někteří tvrdí,“ doplnil hejtman Petr Koleta.
Důležitá fakta k transformaci dětských domovů
- Proces tzv. deinstitucionalizace dětských domovů Královéhradecký kraj zahájil v roce 2022 a potrvá nejméně 10 let.
- Cílem je přechod dětských domovů na komunitní služby a poskytování péče v rodinném prostředí.
- Pro tento krok kraj čerpá prostředky z výzvy Národního plánu obnovy a z Operačního programu Zaměstnanost Plus. Dosavadní investice dosáhly částky 53,5 milionu korun a kraj má možnost čerpat až 150,2 milionu korun jak na nákup nových nemovitostí, tak i na dalších aktivity v rámci deinstitucionalizace.
- Letos se v kraji otevřou byty pro děti z dětských domovů v Sedloňově (3 byty pro 16 dětí), v Nechanicích (2 byty pro 11 dětí), v Broumově (dům se 2 domácnostmi pro 11 dětí) a v Jaroměři (1 byt pro 6 dětí)
- Další nemovitosti kraj hledá a průběžně pořizuje.
- Celkem kraj zřizuje sedm dětských domovů pro děti ve věku 3–18 let.
- Postupem času se většina dětí v dětských domovech přesune do menších domácností, jejichž chod bude zajišťovat personál právě z dětských domovů. Samotné instituce tak nezaniknou.