Ke kampani, během níž zoologická zahrada ve Dvoře Králové 21. září veřejně zničí svoje zásoby nosorožčí rohoviny, se připojí i Česká a Slovenská republika. Oba státy zničí rohovinu, která byla zabavena při potírání nelegální činnosti. Akci rovněž podpořily významné ochranářské autority jako například Richard Leakey, jenž se v Keni zasloužil o dramatické snížení pytlačení a sám spálení rohoviny a slonoviny ve své zemi inicioval.
Cílem pálení je upozornit veřejnost, že situace nosorožců ve volné přírodě je kritická a že hlavním důvodem, proč nosorožců ubývá, je poptávka po jejich rohovině. Ta přitom nemá léčebné účinky, které jí jsou přisuzovány a kvůli kterým je hojně nakupována především ve Vietnamu a v Číně. Nosorožčí rohovina má podobné složení jako lidské vlasy nebo nehty.
„Samotné spálení je symbolickým aktem, který upozorňuje na nutnost zamyslet se nad důsledky svého jednání,“ uvedl ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas. „Nákupem rohoviny jsou totiž financovány kriminální gangy a pytláci, kvůli pašování a nakupování rohoviny jsou vražděni strážci parků, terorizováni obyvatelé chudých afrických oblastí a nádherná zvířata umírají trýznivou smrtí. Apelujeme proto na veřejnost a politiky po celém světě, aby se přestali na krvavém obchodu s rohovinou podílet a účinně ho potlačovali.“
K pálení rohoviny dojde v zoologické zahradě ve Dvoře Králové v neděli 21. září v 11 hodin (fráze „at the elevnth hour“ znamená v angličtině to samé co v češtině „za pět minut dvanáct“). Pod dohledem ozbrojených příslušníků Celní správy ČR spálí dvorská zoo přibližně 50 kilogramů nosorožčích rohů. Zapálit hranici přijede legendární ochranář Tony Fitzjohn, který s Georgem Adamsonem vracel lvy do volné přírody a dnes vede rezervaci pro nosorožce v Tanzanii. Se zapalováním mu pomůže Monika Leová, česká Miss Earth 2013, která má vietnamské kořeny.
Akci ZOO Dvůr Králové osobně zaštítil i ministr životního prostředí Richard Brabec.
„Svojí osobní podporou akce bych chtěl osobně upozornit na to, že ačkoli ČR nemá nosorožce nebo slony žijící ve volné přírodě, přesto si vláda plně uvědomuje, v jakém ohrožení životy těchto nádherných zvířat kvůli černému obchodu s rohovinou jsou. Jejich situaci bereme vážně. A nadále budeme potírat nelegální obchod s volně žijícími zvířaty, který jejich populace likviduje,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec, který se pálení ve Dvoře Králové osobně zúčastní.
Ceremoniálu bude přihlížet velké množství dalších hostů, projevy pronesou například generální tajemník mezinárodní úmluvy CITES John Scanlon nebo europoslanec Pavel Poc, který je jedním ze spoluautorů usnesení Evropského parlamentu o trestné činnosti poškozující volně žijící druhy. Přítomni budou rovněž zástupci OSN, Celní správy, České inspekce životního prostředí, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR a dalších organizací. Během ceremoniálu vystoupí i zástupce mezinárodní organizace International Fund for Animal Welfare (IFAW).
Ke stejnému kroku jako ZOO Dvůr Králové a Česká republika se oficiálně rozhodlo i Slovensko. Jeho ministerstvo životního prostředí a ministerstvo financí (celní orgány) spálí zabavenou rohovinu ve stejný den a stejný čas v Zoo Bojnice.
K apelu za záchranu nosorožců se přidají i další instituce. Několik zoologických zahrad, například v Plzni, v Bratislavě, v polské Wroclawi, estonském Tallinnu, francouzském Doué-la-Fontaine nebo anglickém Port Lympne uspořádá akce, při nichž bude o kritické situaci nosorožců informovat veřejnost. Některé ze zahrad při tom rovněž spálí nosorožčí rohovinu jako symbolickou tryznu za všechny upytlačené nosorožce.
Kromě zahrad v Evropě se do kampaně výrazně zapojí i dvě rezervace v Africe. Keňská Ol Pejeta v rámci kampaně na svém území otevře hřbitov pro všechny nosorožce, kteří byli v rezervaci upytlačeni v posledních přibližně deseti letech. Pálení rohoviny podporuje i tanzanská nosorožčí rezervace Mkomazi a nevládní organizace George Adamson Wildlife Preservation Trust, která se na financování rezervace v Mkomazi podílí.
V Asii spustí o stejném víkendu svou kampaň Zoo Singapur. Kromě výstavy fotografií a veřejného semináře o důsledcích nelegálního obchodování s nosorožčí rohovinou bude zoo kousek od vchodu vybízet návštěvníky, aby se zavázali nekupovat a neužívat nosorožčí rohovinu a tento svůj závazek potvrdili odstřižením svého nehtu, který má složení velice podobné složení nosorožčího rohu. Tyto odstřižky nehtů pak budou použity na výstavě upozorňující na nutnost chránit nosorožce.
Informace o celé kampani včetně informací o konkrétních zoologických zahradách najdete zde.
Foto a text: ZOO Dvůr Králové nad Labem