Letošní ročník osvětového projektu Kraje pro bezpečný internet je u konce. Zapojilo se do něj celkem 26 tisíc dětí a rodičů celkem z 8 krajů. V Královéhradeckém kraji se projektu zúčastnilo 650 dětí, které úspěšně absolvovaly sérii on-line kurzů o internetové bezpečnosti. Žáci základních škol se navíc mohli zúčastnit vědomostního kvízu o X-box, tablet a chytrý telefon a další dárky věnované krajem (externí disk, flash disk a encyklopedické knihy).
V kategorii do 12 let – Jiří Řezáč (ZŠ SEVER v Hradci Králové, Tim Yefremov (ZŠ a MŠ Josefa Gočára v Hradci Králové) a Klára Prokopcová (Gymnázium Trutnov).
V kategorii nad 12 let – Jan Kovalský (SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové), Karel Chlumský (Gymnázium Boženy Němcové v Hradci Králové) a Dominik Machula (SŠ hotelnictví a společného stravování, Teplice nad Metují).
„Do projektu, který má šířit povědomí o internetové bezpečnosti, se v rámci Královéhradeckého kraje zapojilo celkem 650 dětí ze 77 škol. V celorepublikovém porovnání skončil náš kraj na druhém místě, čehož si považujeme. V projektu bychom rádi pokračovali i v příštím roce, protože je podle nás třeba šířit povědomí nejen o nástrahách internetu, ale i jak se proti nim bránit,“ řekla krajská radní pro školství Táňa Šormová.
Nejúspěšnější školou v rámci kraje bylo Gymnázium v Trutnově, ze kterého se v obou kategoriích dohromady zúčastnilo 103 úspěšných řešitelů, což je nejvyšší počet z jedné školy. Celkově byl Královéhradecký kraj na počet zúčastněných s číslem 650 druhým nejúspěšnějším krajem hned za krajem Středočeským (754).
Elearningové kurzy pro veřejnost jsou dostupné na webu www.kpbi.cz i po skončení soutěže, v současné době jsou těsně před spuštěním i kurzy pro sociální pracovníky a příslušníky Policie ČR. „V příštím roce chystáme rozšířit elearningové kurzy pro cílovou skupinu seniorů a pedagogů, kteří po absolvování kurzu získají certifikát jako doklad o dalším profesním vzdělávání“, doplňuje Zdeněk Záliš z Národního centra bezpečnějšího internetu. Že je potřeba vzdělávat v internetové bezpečnosti nejširší veřejnost, potvrzuje i Václav Koudele, člen koordinačního výboru projektu KPBI a manažer společnosti Microsoft, která je hlavním partnerem projektu: „Podle průzkumů Microsoftu si jen třetina lidí nastavuje pravidla pro ochranu svého soukromí na sociálních sítích. Pouhé 1 % lidí uvádí, že je o bezpečnosti na internetu dostatečně informuje škola. Právě zde vidíme největší příležitost – digitální bezpečnost a ochrana soukromí měly být běžným tématem výuky podobně jako bezpečnost silničního provozu.“
Do letošního prvního ročníku se zapojilo osm krajů – Hl. m. Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj a Zlínský kraj.