Domů Aktuality Studenti Hradecké "stavebky" Opět Sbírali Zkušenosti V Bavorsku

Studenti hradecké "stavebky" opět sbírali zkušenosti v Bavorsku

29. 05. 2015

„Znalost němčiny má velké výhody….“ Tuto větu si studenti SPŠ stavební v Hradci Králové opět ověřili přímo u stavebních firem v Bad Tölzu a jeho okolí. Tento unikátní projekt výměnných praxí zahájili čeští studenti v roce 2013. Na něj navázali němečtí studenti z Bad Tölzu , kteří v květnu 2014 pracovali u stavební firmy Fato v Hradci Králové.

Studenti hradecké "stavebky" opět sbírali zkušenosti v Bavorsku
Letos v květnu zavítali opět vybraní čeští studenti do Bad Tölzu na odbornou praxi. Na úspěšné realizaci má zásluhu Staatliche Berufschule Bad Tölz s ředitelem Josefem Bichlerem a vedení SPŠ stavební v čele s ředitelkou Natašou Ungermannovou. Se skupinou českých praktikantů odjela do Bad Tölzu vyučující německého jazyka Hana Pinková.

Studenti pracovali na stavbách německých firem a museli aktivně používat německý jazyk. Zde si ověřili své znalosti a skutečný význam německého jazyka. Na stavbách se seznámili s technologiemi a používanými materiály, stavebními a měřícími přístroji. Ale hlavně obstáli jak po stránce pracovní, tak osobní v reálném pracovním prostředí v zahraničí. To vyjádřili majitelé firem pochvalnými slovy na stranu českých praktikantů. Někteří pracovali se dřevem, jiní betonovali a prováděli další odborné stavební práce.

Zástupci německé strany zorganizovali studentům některé aktivity ve volném čase. Společně navštivili a prohlédli si hlavní město Bavorska, Mnichov. Obdivovali staré město s radnicí, ale i olympijský stadion, výstaviště BMW a televizní věž.

Zástupci Berufschule se o studenty velmi hezky starali, hned po příjezdu navázali vzájemně přátelský vztah. Čeští praktikanti si prohloubili jazykové znalosti, získali nové pracovní zkušenosti a získali také další motivaci v odborné i jazykové oblasti.

Pro organizátory odborné praxe Josefa Bichlera, Hanu Pinkovou a Hanse Haslingera bylo největším ohodnocením, pochvala, nadšení a spokojenost českých praktikantů.

A jaké jsou konkrétní dojmy z praxe?

Nejcennější jsou přímé výpovědi studentů:

Šimon:Naučil jsem se lépe komunikovat v německém jazyce a obecně jsem si zdokonalil komunikaci s cizími lidmi.

Vpráci jsem se naučil mnoho nových praktických dovedností, které se mi vbudoucnu budou určitě hodit.

Kolegové na pracovišti byli hodní a příjemní lidé. Komunikace s nimi fungovala navzdory bavorskému dialektu velmi dobře."

Jakub: „Určitě se zlepšila moje manuální zručnost, naučil jsem se pracovat se stroji a nástroji používanými ve stavebnictví. Zároveň mohu říci, že tato praxe byla mým odrazovým můstkem pro další zdokonalování se v německém jazyce."

Jan: „Jsem více motivovaný učit se německý jazyk, moc jsem si oblíbil Bavorsko, Alpy a zdejší lidi. Získal jsem cenné zkušenosti.“

Adam: „Kolegové vpráci byli perfektní, trpěliví, měli pro mě pochopení. Hodně jsem se toho naučil.

V budoucnu bych se chtěl věnovat architektuře, a tak přímé sledování průběhu stavby bylo pro mě velkým přínosem. Zaujala mě pracovitost, pořádnost a neustále dobrá nálada zdejších lidí. Snad jsme se nesetkali sčlověkem, který by nám byl nějak nepříjemný.“

Honza: "Na pracovišti jsem měl se všemi skvělý, kamarádský vztah. Komunikace byla někdy těžší, ale vždy jsme se domluvili. Němci mají vytříbený smysl pro humor, rozhodně se tam někdy rád vrátím."

Od září 2015 budou probíhat opět přípravy na další výměnnou praxi, která se bude konat na jaře 2016. Tentokrát přijedou zase němečtí praktikanti k nám na SPŠ stavební do Hradce Králové.

Závěrem lze jen konstatovat, že již tolikrát známé “praxe je nejlepší škola a němčina má své výhody“ se opět potvrdilo.

Proto má SPŠ stavební německý jazyk zařazen jako druhý cizí jazyk, jazyk našeho souseda, se kterým máme nejdelší hranici, společnou historii, ekonomiku a kulturu.

Text: Hana Pinková

Zahraniční odborná praxe je realizována díky Koordinačnímu centru česko-německých výměn mládeže v Regensburgu ve spolupráci s Německo-českým fondem budoucnosti.

Autor

Michal Friček