V únoru vyhlášeném kole stipendijního programu pro mediky bylo nyní vyhověno 12 žádostem. Celkem se tak pro práci ve zdravotnických zařízeních na území Královéhradeckého kraje podařilo v tomto akademickém roce získat dohromady 32 budoucích lékařů se zaměřením na personálně nejohroženější obory. Už v říjnu 2016 se totiž do programu zapojilo 20 mediků. Stipendia budou přidělována i nadále.
„V drtivé většině se jedná o studenty Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, jeden zájemce studuje lékařskou fakultu v Brně. Polovina úspěšných žadatelů projevila zájem o obor vnitřní lékařství, dva studenti o anesteziologii a intenzivní medicínu, ale k zastoupeným oborům patří i radiologie, psychiatrie, dětské lékařství a všeobecné praktické lékařství,“ uvedl náměstek hejtmana Aleš Cabicar, který je odpovědný za krajské zdravotnictví.
O stipendium mohli žádat studenti šestých ročníku kterékoliv lékařské fakulty v České republice. Během předchozího kola, které proběhlo na podzim, rozdělil kraj 2,4 milionu korun z původně vyčleněných 4,8 milionu korun. Zbytek takto uvolněných prostředků se proto rozhodl rozdělit letos na jaře. To se podařilo z části a zbytek peněz tak zůstává ve Zdravotnickém nadačním fondu Královéhradeckého kraje.
Pravidla rozdělování se oproti podzimnímu termínu neměnila. Za přidělené stipendium se medici zavazují pracovat nejméně po dobu čtyř let u poskytovatele zdravotnických služeb na území Královéhradeckého kraje v jednom z deseti vytipovaných nejohroženějších oborů.
Královéhradecký kraj uděluje stipendia od akademického roku 2015/2016. Při první výzvě se o stipendium přihlásilo 23 mediků. Za dobu existence stipendijního programu se jej tak rozhodlo využít už 55 budoucích lékařů.
Seznam oborů seřazený podle potřebnosti:
1. Psychiatrie
2. Vnitřní lékařství
3. Dětské lékařství
4. Anesteziologie a intenzivní medicína
5. Radiologie a zobrazovací metody
6. Neurologie
7. Praktické lékařství pro děti a dorost
8. Urologie
9. Radiační onkologie
10. Všeobecné praktické lékařství