Samice Nabiré, která žije v ZOO Dvůr Králové a je jedním z posledních sedmi severních bílých nosorožců na světě, by se mohla stát dárkyní buněk pro umělou reprodukci těchto vzácných zvířat. Ukázaly to výsledky vyšetření, které společně s odborníky ze Dvora Králové provedli v pondělí veterináři z berlínského Institutu pro výzkum zoo a divokých zvířat (IZW). Sama Nabiré už mláďata mít nemůže.
Detailní vyšetření reprodukčních orgánů ukázalo, že Nabiré už není schopna přirozeného zabřeznutí. Potvrdila se tak zjištění, k nimž stejný tým došel už v roce 2009. V děloze byl rovněž identifikován nádor, který však naštěstí není zhoubný. Na dělohu navazuje velká cysta, která zatlačuje oba vaječníky. Zatímco pravý vaječník se nezdá být funkční, levý vypadá zdravě. Pokud se podaří odstranit velkou cystu, měl by se uvolnit i přístup k levému vaječníku a tedy k odběru buněk, které by se daly využít k vytvoření embrya v umělých podmínkách. To by pak případně mohla donosit jiná samice. Takový vývoj je však zatím ještě daleko. Další vyšetření Nabiré by mělo proběhnout přibližně za dva měsíce.
Nosorožci bílí severní jsou nejohroženějšími savci současnosti. V přírodě byli naposledy spatřeni v roce 2007 a dnes je na světě známo pouze sedm zvířat. Všechna žijí v lidské péči: čtyři v keňské rezervaci Ol Pejeta, kam byli převezeni v roce 2009 ze ZOO Dvůr Králové, jeden starý pár v zoo v americkém San Diegu a pak právě samice Nabiré v ZOO Dvůr Králové. Dvorská zoo je jediným místem na světě, kde se je v zajetí podařilo rozmnožit.
Text: Jana Myslivečková