U příležitosti výročí vzniku 1. republiky a výročí úmrtí světoznámého spisovatele Karla Čapka pořádal Královéhradecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Branka konferenci ČAPEK - Karel, Josef a Helena.
Konference se uskutečnila v pátek 9. března v Kongresovém centru ALDIS v Hradci Králové jako součást veletrhu Infotour a cykloturistika. Do Eliščina sálu se dostavilo hned několik odborníků na dílo sourozenců Čapkových.
Hasan Zahirović seznámil s autobiografickými prvky v románu Karla Čapka Obyčejný život, Jindra Juklíčková se ve svém příspěvku věnovala nelehkému osudu Heleny Čapkové. Vladimíra Odrobiňáková pozvala do Muzea bratří Čapků v Malých Svatoňovicích, zatímco o uměleckému outsiderství Josefa Čapka přednášela Pavla Pečínková. Poslední léta Karla Čapka spojená s jeho letním sídlem ve Strži zmapovala Kristina Váňová z Památníku Karla Čapka. Historii a činnost Společnosti bratří Čapků od roku 1947 připomněla Eva Hylmarová.
Na závěr zástupkyně obecně prospěšné společnosti Branka Markéta Venclová a Lenka Lembejová představily projekt ČAPEK, který vznikl s přispěním Královéhradeckého kraje. Na adrese www.karelcapek.cz mohou zájemci nalézt průvodce místy v Královéhradeckém kraji spjatými se životem této známé sourozenecké trojice. S pomocí tohoto webu si budou moci naplánovat výlet nejen fanoušci těchto autorů, ale i rodiny s dětmi. Kromě elektronické verze společnost Branka vydala i tištěnou mapu.
Turisté díky tomu průvodci mohou navštívit například rodiště sourozenců Čapkových (Hronov, Malé Svatoňovice), místo, kde strávili dětství (Úpice a Žernov), studovali (Hradec Králové, Vrchlabí, Žacléř) a také Špindlerův Mlýn, kam odcestoval Karel Čapek s budoucí manželkou Olgou Scheinpflugovou a sestrou Helenou na dovolenou. Na těchto místech také turisté obdrží v informačních centrech papírovou mapu, která jim zpříjemní nejen poznávání životních osudů rodiny Čapkových, ale upozorní je i na další atraktivity v okolí.
Text a foto: Jiří Švanda