Radní Královéhradeckého kraje podpořili umístění pamětní desky na budově jičínského gymnázia. Ta bude připomínat člena protinacistického odboje a výsadkáře československé armády Miroslava Špota.
Na Královéhradecký kraj jako vlastníka nemovitosti se obrátilo Lepařovo gymnázium Jičín s žádostí o udělení souhlasu s umístěním pamětní desky Miroslava Špota. Rada Královéhradeckého kraje na pondělním zasedáním tento souhlas udělila.
„Významné osobnosti naší historie je třeba si připomínat, proto vítám iniciativu Jaroslava Veselého, přímého potomka přátel a spolubojovníků výsadkáře Miroslava Špota, a také Lepařova gymnázia v Jičíně, kteří chtějí tímto způsobem vytvořit trvalou upomínku na československého válečného hrdinu,“ uvedla náměstkyně pro oblast školství a kultury Martina Berdychová.
Předpokládané odhalení pamětní desky by se mělo stát součásti podzimních akcí u příležitosti výročí vzniku Československé republiky.
Podplukovník Miroslav Špot vystudoval Lepařovo gymnázium v Jičíně a poté vstoupil do Československé armády. Když absolvoval vojenskou akademii, nastoupil v hodnosti poručíka k jezdeckému pluku v Pardubicích. Z vojska byl propuštěn po okupace Čech a Moravy nacisty. O rok později opustil Československo a přes Polsko, Tunis a Francii 7. července 1940 připlul do Anglie.
Coby člen československého vojska v Anglii byl přirazen ke kulometné rotě a posléze se přihlásil do výcviku na výsadkáře. Naučil se skákat s padákem, šifrovat a pořizovat mikrofotografie, plánovat a provádět sabotáže v týlu nepřítele.
Miroslav Špot jako velitel výsadkové operace Iiridum zahynul spolu s členy svého oddílu a s muži z výsadku Bronse 15. března 1943 u Mnichova, kde bylo jejich letadlo sestřeleno.