Poutníci Poutníkům – Východočeská trasa, to je projekt rozšiřující svatojakubské cesty na území České republiky, do kterého se zapojil Královéhradecký kraj. Brzy nově značená cesta tak naváže na evropskou síť svatojakubských cest. V České republice jsou v současné době proznačeny tři cesty a právě Východočeská trasa tuto síť rozšíří, kdy naváže na již existující poutní cesty vedoucí z Polska (z poutních míst Křešov a Vambeřice).
Svatojakubské cesty vedoucí z Polska dnes končí na česko-polské státní hranici a nově budou pokračovat územím Královéhradeckého kraje. „Trasy vedoucí z poutních míst Křešov a Vambeřice se potkají v Broumově a na území našeho regionu bude trasa dál pokračovat na Polici nad Metují, Hronov, Červený Kostelec, Ratibořice, Kuks, Jaroměř, Hradec Králové a dále na Pardubice a přes Kutnou Horu do Vlašimi, kde trasa naváže na Jihočeskou trasu pokračující dále do Rakouska a Německa. Celková délka této Východočeské trasy je 265 km,“ řekl krajský radní pro oblast regionálního rozvoje a cestovního ruchu Pavel Hečko.
Samotnému značení předcházelo představení projektu zástupcům obcí a destinačních managementů z oblasti Broumovska, které se uskutečnilo začátkem května v prostorách broumovského kláštera, a kterého se za Královéhradecký kraj zúčastnil člen Rady Královéhradeckého kraje zodpovědný za oblast regionálního rozvoje, grantů a dotací a cestovního ruchu Pavel Hečko, který zároveň převzal nad uvedeným projektem záštitu a připojil se tak k přijaté záštitě pardubického hejtmana Martina Netolického.
Co je to cesta Svatého Jakuba?
Cesta Svatého Jakuba – Camino de Santiago, je název poutních cest, které se z celé Evropy sbíhají směrem ke španělským hranicím a vedou k hrobu sv. Jakuba, do katedrály ve španělské Galícii v Santiagu de Compostela. Cesta byla vyhlášena Evropskou kulturní cestou a od roku 1993 je zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.
Mapa svatojakubských tras v České republice:
Zdroj: ultreia.cz