S nedostatkem lékařů, který se v případě nečinnosti bude dále prohlubovat, se v současné době potýkají nejen zdravotnická zařízení v kraji, ale poskytovatelé zdravotní péče v celé České republice. Královéhradecký kraj přichází s novinkou, která by mohla pomoci získat mladé lékaře pro ty lékařské specializace, které jsou z personálního hlediska v největších problémech.
Stipendia budou medikům poskytována ze Zdravotnického nadačního fondu Královéhradeckého kraje, do kterého vložil kraj ze svého rozpočtu kraje 2,7 milionu korun, a to už od letošního roku. Tento krok schválilo dnes i krajské zastupitelstvo. „Maximální výše jednorázové pobídky bude přesahovat hranici 100 tisíc korun. Výhledově může toto opatření zajistit kraji více než 20 mladých lékařů v nejvíce nedostatkových specializacích,“ upřesňuje krajská radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková. Za tuto finanční pobídku by se měl student zavázat, že si zvolí nabízený specializační obor z vytipovaných nejohroženějších, a že bude po stanovenou dobu pracovat u poskytovatele zdravotnických služeb na území Královéhradeckého kraje.
Šanci získat „stipendium“ tak budou mít medici, kteří se zaváží absolvovat specializační (předatestační) přípravu v některém z těchto oborů:
1. Anesteziologie a intenzivní medicína
2. Dětské lékařství
3. Neurologie
4. Praktické lékařství pro děti a dorost
5. Psychiatrie
6. Radiační onkologie
7. Radiologie a zobrazovací metody
8. Vnitřní lékařství
9. Všeobecné praktické lékařství
Do budoucna hrozící problém personální nedostatečnosti ve zdravotnictví je velmi naléhavý a nejnovějším opatřením se kraj rozhodl pomoci nejenom svým nemocnicím. Stipendia mohou získat i ti medici, kteří si pro své profesní uplatnění vyberou i jakékoliv jiné zdravotnické pracoviště v kraji. „Jde nám o to, aby se postupně personálně doplnila všechna zdravotnická zařízení v kraji. Předpokládáme, že poskytnutí jednorázových pobídek je jakousi první konkrétní aktivitou v této oblasti, a už nyní se Zdravotnickým holdingem Královéhradeckého kraje a Fakultní nemocnicí Hradec Králové pracujeme na přípravě návrhu komplexního stipendijního programu,“ vysvětluje radní Třešňáková. Do tohoto motivačního systému by tak mohli být do budoucna zahrnouti i studenti ošetřovatelských oborů – sestry a zdravotničtí asistenti, kterých je také nedostatek. Diskutuje se i o možném zahrnutí mediků už v pátých ročnících fakult či o zavedení měsíčních stipendií.
Po zrušení poplatků za stáže budoucích všeobecných praktických lékařů a praktických lékařů pro děti a dorost v krajských nemocnicích se tak jedná už o druhé zcela konkrétní opatření, které má napomoci zajištění dostatečného počtu mladých lékařů v kraji tak, aby bylo možné udržet stabilně kvalitní úroveň zdravotní péče poskytované občanům Královéhradeckého kraje.