Královéhradecký kraj ve spolupráci s CIRI a svými středními školami připravuje řadu projektů, které řeší rekonstrukce objektů, modernizace učeben a pořízení nového vybavení. Záměry se v rámci podpory odborného vzdělávání ucházejí o dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Celková hodnota všech projektů se blíží částce půl miliardy korun.
Do výzvy ITI, která je zaměřena na technické, řemeslné a přírodovědné obory, se připravují čtyři stavební projekty:
Na hradecké SPŠ dojde ke kompletní rekonstrukci stávajících prostorů pro odborný výcvik v Hradecké ulici, kde se připravují především studenti strojírenských oborů, a dále k vybudování jednopatrové nástavby. Zde bude soustředěn výcvik elektrotechnických oborů a výuka informačních technologií. Předpokládané náklady projektu přesahují 50 milionů korun.
V hradecké SOŠ a SOU Vocelova se rovněž počítá s rekonstrukcí a přístavbou dílen, které budou sloužit budoucím zedníkům, obkladačům, tesařům, klempířům a montérům suchých staveb. Náklady na stavební práce a pořízení technického vybavení přesáhnout 18 milionů korun.
Na střední škole technické a řemeslné v Chlumci vzniknou dvě nové odborné učebny, dále prodejní místo pro cukrářské výrobky, cvičná kuchyň a učebna stolování a také zázemí pro učitele. Včetně vybavení vyjdou úpravy na zhruba 24 milionů.
Za necelých 12 milionů plánují v hradecké „zdrávce“ stavební úpravy učeben, rekonstrukci rozvodů a pořízení nového vybavení.
Ve výzvách 32 a 33 programu IROP se náklady obou největších projektů pohybují okolo částky 100 milionů korun. První se týká modernizace cvičné stáje v Hořicích, druhý vybudování Centra odborné přípravy polygrafických oborů ve Velkém Poříčí. Zde by podle projektu měly vzniknout učebny předtiskové přípravy, dílny digitální přípravy a tiskových technik, dílna pro obalovou techniku, dílna pro ofsetový tisk, dílna sítotisku a dílna dokončovacího zpracování tiskovin a laboratoř kontroly. Pořízeno má být také špičkové tiskařské vybavení.
Méně nákladné projekty se týkají průmyslovek v Hronově, Rychnově, Jičíně, Novém Bydžově, v Hořicích, hradecké Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku a Střední školy gastronomie a služeb z Nové Paky. Hradecká zdrávka zde má ještě projekt na rekonstrukci počítačové sítě a modernizaci odborných učeben zubních techniků.
Projekt za více než 30 milionů korun si připravila Česká lesnická akademie v Trutnově. S pomocí dotace má být pořízen například simulátor harvestoru, harvestor, vyvážecí traktor a další strojní vybavení pro budoucí lesníky.
Všechny žádosti o dotace spadající do výzev 32 a 33 již byly podány a nyní čekají na vyhodnocení. V případě přidělení dotace by podpora měla dosahovat 90 procent způsobilých výdajů a všechny projekty by musely být ukončeny v příštím roce.
„Nevíme, jak dopadne vyhodnocení podaných žádostí, nicméně jsme již zahájili výběrová řízení s odkládací podmínkou tak, aby v případě přiznání dotace mohla realizace projektů začít co nejdříve a byl splněn termín ukončení. Projekty zařazené do výzvy ITI byly předloženy k předběžnému hodnocení, podmínkou pro podání žádosti o dotaci z programu IROP je ale ukončené výběrové řízení. Termín pro dokončení těchto projektů je konec roku 2020,“ doplnila náměstkyně Martina Berdychová.