Královéhradecký kraj je v čerpání evropských peněz úspěšný. V rámci programovacího období 2007 – 2013 se samotnému Královéhradeckému kraji a jemu zřizovaným institucím podařilo do konce roku 2012 získat 3,55 mld. korun. Výsledná částka ale bude díky penězům, které mají být proplaceny do konce roku 2015, ještě vyšší. Nejvíce prostředků plynulo z regionálního operačního programu Severovýchod.
Prvního května si připomeneme desetileté výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Díky tomuto kroku již do Česka doputovaly miliardy eur z dotačních titulů. Obratně se je naučily využívat také kraje, které s jejich pomocí zlepšují infrastrukturu, konkurenceschopnost vzdělávacího systému nebo zvyšují svou turistickou atraktivitu.
„Kraje se nemohou spoléhat jen na to, kolik prostředků z rozpočtového určení daní jim stát uvolní. Ten před lety na kraje převedl řadu kompetencí, ale zapomněl na odpovídající finanční krytí. Bez evropských peněz by proto nebylo možné zajistit dostatečnou údržbu krajského majetku, natož pak pomýšlet na rozvojové projekty. Je sice nutné splnit řadu podmínek, které si Evropská unie klade, ale díky krajským organizacím jako je CIRI nebo CEP se nám to daří. Kraj je v čerpání evropských peněz velice úspěšný a navíc významně pomáhá se získáváním dotací dalším subjektům, které na jeho území působí,“ zhodnotil přínos členství v EU Lubomír Franc, hejtman Královéhradeckého kraje.
K nejnákladnějším krajským projektům podpořeným dotacemi z EU patří ty z oblasti silniční infrastruktury. Mezi mnoha lze zmínit například rekonstrukci mostů po celém území Královéhradeckého kraje, která byla rozdělena do několika etap. Během nich se i za 170 milionů z dotací podařilo opravit více než dvacítku mostů. Další nákladnou akcí byla rekonstrukce komunikace II/303 a její rozšíření o stoupací pruhy na vrchol Pasa na Broumovsku. Dotace na tuto akci činila necelých 80 milionů korun. Podporu zhruba 95 milionů měla oprava silnice II/304 vedoucí přes Českou Skalici. S výrazným přispěním Evropské unie se podařilo rekonstruovat také silnici II/316 vedoucí z Kostelce nad Orlicí k hranicím s Pardubickým krajem. Celkem 70 milionů dosáhla podpora v případě opravy silnice z Čisté do Svobody nad Úpou. Podobně významných akcí však bylo mnohem víc.
Peníze ale pomáhají ve všech oblastech, které jsou v kompetenci kraje. Velmi významné prostředky proto šly v rámci institucí zřizovaných Královéhradeckým krajem do zvyšování kvality vzdělávání. Zhruba 65 miliony byla podpořena nedávno ukončená více než dvouletá rekonstrukce gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové. Po celém kraji prošla výraznou proměnou centra odborného vzdělávání při středních školách. Další projekty zase podněcují zájem o vědecký výzkum. Téměř sta milionů dosáhla podpora přestavby hvězdárny a planetária v Hradci Králové, která se v současnosti blíží ke konci. Všestary u Hradce Králové se zase mohou pyšnit unikátním archeoparkem, na jehož zřízení byla získána dotace ve výši 38 milionů korun.
Evropské peníze pomáhají i v sektorech kultury, sociálních věcí nebo zdravotnictví. Zhruba 26 milionů proto putovalo na přestavbu Muzea krajky ve Vamberku. Chystané úpravy v Galerii moderního umění v Hradci Králové budou zadotovány 60 miliony korun. Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb vznikl v Trutnově s 55 milionovou dotační podporou. Nemalé prostředky byly investovány do služeb sociální prevence a rozvoje dostupnosti sociálních služeb. Více než 70 milionů pak šlo na přístrojové vybavení krajských nemocnic.
Krajské instituce navíc pomáhají s přípravou projektů i subjektům, které kraji přímo nepodléhají. I díky tomu se na celé území Královéhradeckého kraje za stejnou dobu dostalo více než 25 mld. korun.