Z pěti dotačních programů pro oblast kultury a památkové péče kraj letos poskytne téměř 12 milionů korun. Nejvíc peněz jde tradičně na obnovu památkového fondu. Poskytnutí dotací schválilo krajské zastupitelstvo.
Mezi nemovitými památkami, na jejichž opravu se letos dostalo, jsou například kostely na Novém Hrádku, ve Stárkově, Otovicích, Vižňově, Provodově-Šonově, Lukavici, Křivicích nebo Ličně. Část peněz pomůže s opravou bývalého vodního mlýna v rychnovské části Městská Habrová, vodárenské věže v Novém Městě nad Metují, ZŠ v Opočně či zámeckých areálů v Chlumci nad Cidlinou, Rychnově nad Kněžnou a Potštejně. Úspěšné byly také projekty na rekonstrukce koupaliště a slunných lázní v Dachovech u Hořic či barokní ivanitské poustevny v Teplicích nad Metují. Na všechny úspěšné projekty obnovy památek, kterých bylo celkem 35, kraj vyčlení 8,2 milionu korun.
Druhá největší částka z dotačních programů je určena na podporu a rozvoj profesionálních i neprofesionálních kulturních aktivit. Zde si 69 žadatelů rozdělí 1,8 milionu korun.
„V oblasti živé kultury jsme bohužel nedokázali uspokojit většinu žadatelů, přestože jejich projekty byly velmi zajímavé. Je to pro nás podnět pro rok 2018, kdy by bylo dobré přehodnotit alokace na tyto programy. Také bychom měli zvážit vyhlášení nového dotačního titulu na přípravu projektové dokumentace na obnovu památek, z něhož by bylo možné zabezpečit stavebně-historický průzkum a zjistit, co daná památka potřebuje,“ doplnila náměstkyně Martina Berdychová, která je odpovědná za oblast školství a kultury.
Zbylé dva programy pokrývají publikační činnost a obnovu historických varhan. „Letos kraj přispěje na obnovu pěti historických varhan, které se nacházejí v Broumově, Přepychách, Žirči, Ostružné a Deštném v Orlických horách,“ uzavřel radní Pavel Hečko.
Již dříve krajské zastupitelstvo rozhodlo o poskytnutí tří milionů korun na regionální kulturní akce, nad kterými převzala trvalou záštitu Rada Královéhradeckého kraje. Touto formou bylo podpořeno konání 21 akcí.