Letošního ročníku projektu Kraje pro bezpečný internet se účastnilo více jak 2 000 žáků a 35 škol z našeho kraje. Hejtman Jiří Štěpán a náměstkyně Martina Berdychová předali na slavnostním setkání vylosovaným vítězům hodnotné ceny a odměnili finančním darem školy, které se do projektu zapojily největším počtem svých žáků.
„Když si vybavím svá dětská léta, tehdy byla největším nebezpečím nepozornost na přechodech a klukoviny, které převážně končily modřinou. V dnešní době přibylo nebezpečí v podobě používání mobilů a tabletů, jako běžné součásti života dětí. Každý den se mohou setkat s nejrůznějšími nástrahami v on-line prostředí. Je proto důležité, aby rodiče i učitelé o tomto nebezpečí se svými dětmi mluvili. Účastí kraje v celorepublikovém projektu se snažíme podpořit prevenci v této oblasti a informovanost dětí a mládeže o bezpečném používání internetu,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.
„Stejně jako v loňském roce kraj vypsal soutěž, ve které jsou finančně odměněné školy s největší úspěšností žáků v elektronickém kvízu. Touto formou se snažíme školy motivovat k zapojení do projektu Kraje pro bezpečný internet, díky kterému se děti zajímavou formou seznamují se zásadami kybernetické bezpečnosti,“ doplňuje náměstkyně Berdychová.
Na prvním místě se s největším počtem zapojených žáků umístila Základní a mateřská škola Dolní Branná a získala dar v hodnotě 12 000 korun. Druhé místo a finanční dar v hodnotě 11 000 korun obdržela Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Hradec Králové a na bronzové příčce s odměnou 10 000 korun je Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická Hronov. Vítězem krajského kola nadstavbové soutěže Kvíz PLUS se stal Matěj Lohnický z Gymnázia Boženy Němcové Hradec Králové, který v únoru bude reprezentovat kraj na celorepublikovém finále v Praze.
Hlavním cílem projektu, který je realizován pod záštitou Asociace krajů České republiky, je minimalizování rizik spojených s užíváním informačních a komunikačních technologií a zároveň podpoření a zvýšení celkového povědomí o on-line bezpečnosti. Ročně projekt seznámí se zásadami bezpečného internetu přes 25 000 dětí ze všech regionů České republiky. Mezi všemi kraji republiky se celkově Královéhradecký kraj umístil v letošním 5. ročníku žákovské soutěže na sedmém místě.
Projekt Kraje pro bezpečný internet není určen jen žákům, ale i jejich rodičům, pedagogům, sociálním pracovníkům, policistům. Pro všechny jsou na webové adrese www.kpbi.cz zveřejněny e-larningové lekce.