Domů Aktuality Evropské Projekty Ve Vzdělávání Přinesly Za Téměř Tři Roky Do Krajského Školství 200 Milionů Korun

Evropské projekty ve vzdělávání přinesly za téměř tři roky do krajského školství 200 milionů korun

21. 12. 2023

Skončilo období úspěšných projektů zaměřených na rozvoj vzdělávání a jeho následnou implementaci do krajského školství. Od ledna 2021 se díky nim podařilo přinést do regionálního školství téměř 200 milionů korun. Partneři projektu pomohli vzdělat a proškolit tisíce pedagogů a žáků nebo vybavit školy v regionu nejrůznějšími pomůckami pro výuku.

do textu 2

Do projektů se za do dobu jejich trvání zapojili učitelé, žáci, ale i další pracovníci ve vzdělávání ze 45 škol a zařízení zřizovaných krajem. Účastnili se seminářů, workshopů, setkání nebo přednášek na zvolená témata, která kraj připravil ve spolupráci s odborníky z praxe, řediteli nebo zástupci různých organizací. Celkem se do projektů zapojilo 66 subjektů působících v oblasti vzdělávání.

„Díky projektům se podařilo realizovat řadu aktivit, které posunuly krajské vzdělávání zase o krok blíže k modernímu školství 21. století. Nakoupili jsme vybavení do škol za bezmála 8,5 milionu korun, zajistili pořízení vzdělávacích programů nebo zřídili mobilní učebny pro 40 škol. Přinášení inspirace pro žáky a rodiče a nových impulzů pro učitele do vzdělávání zůstává i po skončení projektů naší prioritou,“ okomentoval projekty náměstek pro školství Arnošt Štěpánek.

do textu 3

Krajský akční plán rozvoje vzdělávání (KAP II) a Implementace Krajského akčního plánu v Královéhradeckém kraji (I-KAP II) byly zaměřeny na široké spektrum oblastí. Podporovaly a pomohly rozvíjet kompetence k podnikavosti, iniciativě a kreativitě, polytechnické vzdělávání, odborné vzdělávání včetně spolupráce škol a zaměstnavatelů, kariérové poradenství, rozvoj potenciálu každého žáka, rozvoj kompetencí pracovníků ve vzdělávání nebo čtenářskou či matematickou gramotnost a etickou výchovu.

Mezi konkrétní realizované aktivity patří pořízení diagnostických nástrojů a kompenzačních pomůcek pro speciálně pedagogická centra za téměř jeden milion korun, pořízení a zprovoznění cvičných pracovišť polytechniky pro pedagogy a žáky s vybavením za téměř čtyři miliony korun, podpora měkkých vzdělávacích aktivit částkou pět milionů korun, zajištění zahraničních výjezdů, pořádání konferencí, workshopů, seminářů a přednášek k etické výchově.

„Pro zaměstnance a aktéry zapojené do projektů kraj uspořádal závěrečnou konferenci, která byla zároveň velkým poděkováním především členům realizačních mini týmů, zřizovatelům a zástupcům zapojených škol, představitelům knihovny, hospodářské komory, svazu průmyslu a dopravy, pedagogicko-psychologické poradny, úřadu práce, Univerzity Hradec Králové a členům místních akčních plánů vzdělávání. Právě oni se podíleli na tvorbě strategií, byli zdrojem konkrétních informací z území a poskytovali důležitou zpětnou vazbu,“ doplnil náměstek Štěpánek.

do textu 3

Krajský akční plán rozvoje vzdělávání v Královéhradeckém kraji reagoval na aktuální situaci potřeb na území, nastavoval vzájemnou komunikaci jednotlivých aktérů především v oblasti vzdělávání a zaměstnanosti a podporoval rozvoj stávajících a vznik nových funkčních partnerství. Členové tří mini týmů řešili témata rozdělená do tří oblastí, a to kompetence, potenciál a polytechnické a odborné vzdělávání. Od začátku druhé etapy projektů se realizačnímu týmu podařilo přinést do regionálního vzdělávání téměř 200 milionů korun.

Projekty Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání a Implementace Krajského akčního plánu v Královéhradeckém kraji administrovalo oddělení projektů ve vzdělávání od roku 2018 do roku 2023 přičemž jejich druhá výše popsaná etapa začala v roce 2021 a skončila letos v listopadu.

Fotogalerie

Autor

Nikola Blahynková