Královéhradecký kraj, jako zřizovatel Hvězdárny a planetária v Hradci Králové získal z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) dotaci ve výši téměř 6,4 milionu korun, kterou chce použít na další rozvoj digitálního planetária. Díky nákupu nových odborných pořadů a softwarového modulu Neurotours by se návštěvníci mohli podívat třeba do mikrosvěta lidského mozku nebo zhlédnout různě zaměřené odborné pořady popularizující vědu a techniku.
Královéhradecký kraj chce ještě zlepšit a rozšířit nabídku digitálního planetária. Hodlá pořídit přibližně desítku víceletých licencí ke krátkým odborným pořadům z různých přírodovědných oborů. Diváci by se tak mohli podívat v unikátní promítací kvalitě například na dějiny aviatiky, dokument o vývoji 3D mapy naší galaxie, nebo sledovat vývoj lidského života od spojení dvou buněk.
Specialitou má být rozšíření 3D softwaru o nově vyvinutý modul Neurotours, který využívá prostorové full-dome projekce pro co nejnázornější zprostředkování poznatků z neurovědy, interdisciplinárního odvětví biologie. Díky tomu lze sledovat i prostorové zobrazení lidského mozku – to je přínosné pro některá lékařská odvětví.
Všechny filmy budou promítány na obří půlkulovou plochu, tzv. full-dome. Ta dovoluje mimořádně kvalitní zobrazení s vysokým kontrastem noční oblohy, které je nezbytné pro programy související s astronomií. Zároveň vytváří obraz obklopující diváka, což je nanejvýš vhodné pro názornou výuku i jiných vědních oborů, především příbuzných přírodovědných. Systém digitálního planetária dovoluje jak projekci vytvářenou lektorem živě, tak i projekci předem připravených pořadů.
Široké spektrum nových pořadů bude kompletně v češtině. Programy budou z produkce předních světových institucí (American Museum of Natural History, California Academy of Sciences, European South Observatory, Denver Museum of Nature and Science).
Webové stránky projektu: www.planethk.cz