V rámci výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy žádá kraj o dotaci, kterou chce použít na další rozvoj digitálního planetária. Díky zdokonalení technologie a nákupu nových programů by se návštěvníci mohli podívat třeba do mikrosvěta lidského mozku, nebo zhlédnout pořad o vesmírné mapě naší galaxie. Kraj čeká, že cena za tuto modernizaci bude přes 5 milionů korun.
„Chceme tu mít širší škálu výukových pořadů pro všechny. Budou prakticky denně využívány pro žáky a studenty od mateřských škol přes základní školy po střední, v některých případech i pro vysokoškolské studenty a samozřejmě pro veřejnost,“ říká radní pro oblast dotací Otakar Ruml.
Specialitou má být rozšíření 3D softwaru o nově vyvinutý modul Neurotours, který využívá prostorové projekce pro co nejnázornější zprostředkování poznatků z neurovědy, interdisciplinárního odvětví biologie. Díky tomu lze sledovat i prostorové zobrazení lidského mozku – to je přínosné pro některá lékařská odvětví.
Všechny pořady budou promítány celooblohovou projekcí (full dome) na vnitřní plochu polokoule o průměru 12 metrů, zavěšené nad divákem. Projekční systém hradeckého digitálního planetária dovoluje mimořádně kvalitní zobrazení s vysokým kontrastem noční oblohy, které je nezbytné pro programy související s astronomií. Zároveň vytváří prostorový obraz obklopující diváka, což je nanejvýš vhodné pro názornou výuku i jiných vědních oborů, především příbuzných přírodovědných. Systém digitálního planetária dovoluje jak projekci vytvářenou lektorem živě, tak i projekci předem připravených pořadů.
Široké spektrum nových pořadů má být kompletně v češtině. Programy budou z produkce předních světových institucí (American Museum of Natural History, California Academy of Sciences, European South Observatory, Denver Museum of Nature and Science). Očekávaná pořizovací cena má být přibližně 5,2 mil. Kč bez DPH.
Část nákladů, kterou MŠMT uzná jako způsobilou, bude hrazena z dotace EU ve výši 85 % a ze státního rozpočtu ve výši 15 %. Nezpůsobilé výdaje uhradí Královéhradecký kraj.
Co je to full dome?
Full dome je označení pro nový způsob projekce filmů převážně v digitalizovaných planetáriích. Jedná se o systém cirkulární projekce obrazu. Tato projekce se provádí na vnitřní půlkulovou plochu, která visí nad publikem, nebo je v náklonu. Divák sedí pod vnitřní polokoulí a dívá se vzhůru. Full dome projekce má na rozdíl od plošné filmové projekce vtáhnout diváka maximálně do prostředí promítaného pořadu. První full dome projekce byla zprovozněna roku 1983.
FOTO: archiv KHK a www.planethk.cz