Domů Aktuality Den Kraje Představil a Ocenil Výjimečné Osobnosti I Zasloužilé Příslušníky Záchranných Složek

Den kraje představil a ocenil výjimečné osobnosti i zasloužilé příslušníky záchranných složek

8. 05. 2017

Pivovarské náměstí v Hradci Králové hostilo dnes dopoledne tradiční Den kraje. Hejtman Královéhradeckého kraje, ředitelka Krajského úřadu a krajští ředitelé složek Integrovaného záchranného systému (IZS) při slavnostním nástupu předali krajská i resortní ocenění. Členové Sboru dobrovolných hasičů Malé Svatoňovice převzali u příležitosti 145. výročí svého založení čestný prapor. Konala se zde také slavnostní přísaha nových členů Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje. Na slavnostní ceremoniál navazuje od 12 hodin bohatý doprovodný program plný hudebních vystoupení.

Dopoledního slavnostního nástupu se účastnila řada čestných hostů včetně poslanců, senátorů, představitelů univerzit i církevních hodnostářů. Hejtman Jiří Štěpán předal 22 osobnostem různých oborů Pamětní medaili hejtmana. Jejich jména s krátkým představením najdete na konci této zprávy. Poprvé mohla podávat nominace na udělení ocenění široká veřejnost.

Několika oceněným je okolo devadesáti let. Jedním z nich je veterán druhé světové války, který byl později vězněn z politických důvodů. Další z oceněných byl perzekuován během vojenské služby u Pomocných technických praporů, ale navzdory tomu dokázal ukončit vysokoškolské vzdělání. Velké uznání ale zasluhují všichni, kterým jsem dnes medaili předal. Rád jsem se s těmito výjimečnými lidmi setkal a osobně jim poděkoval za vše, co dělají pro své okolí, obec, kraj i republiku,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán, který pamětní medaile předával spolu s ředitelkou Krajského úřadu Ivanou Křečkovou.

Následovalo předání Záslužných medailí Zastupitelstva Královéhradeckého kraje a resortních medailí Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Zdravotnické záchranné služby a Krajského sdružení hasičů. Slavnostní slib složily tři desítky nových příslušníků Hasičského záchranného sboru a dobrovolní hasiči z Malých Svatoňovic převzali čestný prapor při příležitosti 145. výročí založení sboru a za dosažené výsledky.

Po 12. hodině začne bohatý doprovodný program. Mimo jiné vystoupí David Deyl a Janek Ledecký.

Seznam oceněných Pamětní medailí hejtmana

Dana PECHOVÁ - vedoucí Domu Matky Terezy. Je první ženou ve vedení tohoto střediska pro lidi bez domova. Svým přístupem dokáže poskytnout podporu každému z klientů ve velmi těžké životní situaci. Kolem sebe vytvořila tým spolupracovníků, kteří táhnou za jeden provaz. Problematiku lidí bez domova se snaží přiblížit široké veřejnosti.

PhDr., Mgr. Luboš HOLEČEK - ředitel Dětského domova Nechanice. Své práci se věnuje s maximálním nasazením a je oblíbený jak u dětí, jimž se snaží jít příkladem a pořádá pro ně řadu aktivit, tak u zaměstnanců. Velice aktivně se zapojil i do rekonstrukce Dětského domova. Má také zásluhy na výborném hospodaření organizace.

Mgr. Věra KOSINOVÁ - zakladatelka centra Daneta. Je zřizovatelkou speciální školy pro děti s těžkým zdravotním postižením a během let ji rozšířila o školu střední, mateřskou a o odborné učiliště. Jejím cílem bylo zajistit komplexní péči o děti s handicapem a pomáhat i jejich rodinným příslušníkům. Zřídila proto také služby sociálního charakteru.

Bc. Jaroslava KOMÁRKOVÁ, DiS. - ředitelka ZUŠ Jičín. Za 24 let přetvořila Základní uměleckou školu Jičín v celostátně respektovanou organizaci. Spolupracuje s celou řadou institucí a je organizátorkou řady kulturních akcí. Vyučuje také hře na lesní roh. Její žáci sklízejí úspěchy na soutěžích i při studiu.

Jiří VONDRÁK - špičkový musher. Dlouhá léta reprezentuje Českou republiku na mezinárodních závodech psích spřežení. Dvakrát dokázal zvítězit na slavné, tisíc kilometrů dlouhé La Grande Odyseé v Savojských Alpách, a to v silné konkurenci skandinávských a alpských závodníků. Chová a trénuje 40 psů.

Martina Vágner DOSTÁLOVÁ - pracovnice Oblastní charity Trutnov. Zasloužila se o založení dobrovolnického centra v Trutnově a jeho propagaci. Zřídila potravinový sklad, který pomáhá nejpotřebnějším, a stála také při založení Majáku, což je centrum pro rodiny s dětmi v pěstounské péči.

MUDr. Josef SVOBODA - bývalý ředitel Léčebny dlouhodobě nemocných v Hostinném. Do vedení léčebny nastoupil v roce 1999 a významně se podílel na přeměně tohoto zařízení na rehabilitační ústav, který je jediným v kraji. Pod jeho vedením také vzniklo jediné pracoviště hyperbarické oxygenoterapie v kraji.

Josef MATOUŠEK - bývalý olympionik. Je celoživotním sportovcem. Jako kladivář se v roce 1964 zúčastnil Olympijských her v Tokiu. Věnoval se i trenérské činnosti. České atletické ligy se dokázal účastnit až do 60 let. Olympijskou myšlenku propaguje i ve svých téměř 90 letech.

PhDr. Pavel HORÁK, Ph.D. - ředitel Boni Pueri. Je ředitelem a zároveň uměleckým šéfem Českého chlapeckého sboru Boni Pueri. U tohoto slavného sboru působí již 30 let. Za tuto dobu se Boni Pueri stal světově uznávaným tělesem, které reprezentuje nejen město Hradec Králové a Královéhradecký kraj, ale celou Českou republiku.

Ing. Arch. Václav ČEŘOVSKÝ - veterán druhé světové války. Během okupace se zapojil do odbojové činnosti v protektorátu. Před hrozícím zatčením se mu podařilo uniknout a dostat se na východní frontu. Později byl vysazen na Slovensku, kde po porážce povstání bojoval v partyzánské brigádě a byl vážně raněn. Je držitelem několika vyznamenání. V 50. letech byl vězněn z politických důvodů.

Josef EŠPANDR - akvarista. Je nestorem východočeské akvaristiky. Chovu akvarijních ryb se aktivně věnuje už 70 let. Stál u zrodu nejstarší evropské výstavy akvaristiky v Rychnově nad Kněžnou, která se poprvé konala v roce 1977. Dodnes je aktivní akvarista.

Vítězslav VÍTEK - starosta obce Suchý Důl. Pro zajištění rozvoje malé obce na Náchodsku dokáže příkladně využívat různých dotačních titulů. Ke spokojenosti občanů realizoval řadu projektů. Nemalou měrou se podílí i na spolkovém životě obce, která byla už několikrát oceněna v soutěži Vesnice roku Královéhradeckého kraje.

Josef MARŠÍK - hudebník. Celý život působil jako muzikant a kapelník u mnoha orchestrů, mimo jiné i v Hudbě Hradní stráže. Působil také jako aranžér a hudební pedagog. V devadesátých letech zachránil od rozkladu Dechový orchestr města Hradce Králové a zvýšil jeho hudební úroveň. Podílel se na vzniku dvou hudebních festivalů.

František VÍTEK a Věra ŘÍČAŘOVÁ - loutkáři. Oba manželé jsou držiteli Ceny Thálie za celoživotní loutkářské mistrovství. František Vítek patřil k zakládajícím členům královéhradeckého loutkového divadla, Věra Říčařová se k divadlu záhy připojila. Jsou autory řady inscenací, z nichž některé patří ke skvostům českého loutkářství.

Milan NĚMEČEK - trenér juda. Tomuto sportu se věnuje již 47 let a je zakladatelem oddílu juda v Broumově a také dalších oddílů v blízkém okolí. Věnuje se především mládeži a jeho svěřenci se stali několikrát mistry České republiky.

Ing. Jindřich BRADNA - dlouholetý předseda Komerční hudby Náchod. Od roku 1959 je členem Komorní hudby Náchod, jejímž byl dlouholetým a aktivním předsedou. Podílel se na vzniku několika odborných publikací a byl také kurátorem výstavy mapující 90 let skautingu v Náchodě.

Mgr. Jan KORBELÁŘ - ředitel České lesnické akademie Trutnov. Působil jako ředitel lesnických škol ve Svobodě nad Úpou i Trutnově, které přetvořil ve špičková pracoviště a posléze se podílel na jejich úspěšné integraci. Působil i u českých výprav na mistrovství světa dřevorubců.

Soňa ČERVENÁ - herečka a operní pěvkyně. Pochází z rodiny známého královéhradeckého výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václava Františka Červeného. Hrála v divadle i ve filmu. Největších úspěchů ale dosáhla jako operní pěvkyně. Po emigraci působila v Německu, Rakousku i USA. Během své umělecké dráhy obdržela řadu ocenění, mimo jiné i cenu Thálie nebo medaili Za zásluhy.

Ing. Vratislav VAVERKA - plukovník ve výslužbě. Byl dlouholetým velitelem významného vojenského útvaru působícího v Hradci Králové. V devadesátých letech působil v misích OSN v Iráku. Vypracoval se do funkce zástupce velitele kontingentu. Po odchodu z armády pro Ministerstvo obrany zmapoval situaci veteránů druhé světové války za účelem pomoci při řešení jejich problémů.

doc. RNDr. Bohuslav STRAUCH, CSc. - bývalý pedagog přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Navzdory perzekuci dokázal ukončit vysokoškolské vzdělání. Ve své publikační a přednáškové činnosti se věnoval nejen svému vědnímu oboru, ale také skautingu a dění na Broumovsku, Policku a Náchodsku. Je bývalým členem PTP.

prof. PhDr. Robert KVAČEK, CSc. - historik. Vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, kde od té doby působí jako pedagog a vědecký pracovník, naposledy v Ústavu českých dějin. V roce 1966 se stal docentem, profesorem mohl být jmenován až po listopadu 1989. Je neúnavným popularizátorem historie a několikanásobným nositelem Ceny Egona Ervina Kische za nejlepší titul literatury faktu. Je členem Česko-slovenské komise historiků.

Foto: Dan Lechmann

Autor

Michal Friček