Odpověď na žádost o informace doručenou dne 02.06.2021
mezinárodní vztahy Královéhradeckého kraje
Krajský úřad Královéhradecké kraje
VÁŠ DOPIS ZN.: neuvedeno
ZE DNE: 02.06.2021
NAŠE ZNAČKA (č. j.): KUKHK-IZ-36/OP/2021
VYŘIZUJE: Ing. Mgr. Tomáš Hrnčíř
ODBOR | ODDĚLENÍ: organizační a právní | stížností a dozoru obcí
LINKA | MOBIL: 495 817 518
E-MAIL: t.hrncir@kr-kralovehradecky.cz
DATUM: 17.06.2021
Počet listů: 9
Počet příloh: 1 elektronická
Počet svazků: 0
Sp. znak, sk. režim: 84.1, S/5
Odpověď na žádost o informace doručenoudne 02.06.2021
Vážení,
dne 02.06.2021 obdržel Krajský úřad Královéhradeckého kraje se sídlem v Hradci Králové (dále také „krajský úřad“ nebo „povinný subjekt“) Vaši žádost dle zákona číslo 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „InfZ“), ve které se domáháte poskytnutí následujících informací –
- 1. „Seznam institucí z Čínské lidové republiky a Čínské republiky (Tchaj-wan), se kterými spolupracujete (municipality, provincie, autonomní oblasti, obchodní společnosti, ústřední orgány apod.)
- 2. Seznam oblastí, ve kterých dochází ke spolupráci (např. ekonomika; kultura a umění; akademická spolupráce; školství a věda; zemědělství; bezpečnost; technologie; sport; cestovní ruch; zdravotnictví a protipandemická opatření; jiné).
- 3. Scany všech smluvních dokumentů, na kterých jsou spolupráce uvedené v rámci bodu 1 založené (smlouvy, memoranda, deklarace, letter of intent apod.)
- 4. Datum začátku spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (alespoň měsíc a rok).
- 5. Datum ukončení spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (alespoň měsíc a rok).
- 6. Dochází k hodnocení rizik týkajících se spolupráce uvedené v rámci bodu 1? Pokud ano, na základě jakých indikátorů?
- 7. Jak vyhodnocujete dosavadní přínos spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (na škále velmi přínosné, přínosné, ani přínosné ani nepřínosné, nepřínosné, velmi nepřínosné)?
- 8. Seznam pracovních cest, delegací a návštěv Vašich zaměstnanců a volených představitelů do Čínské lidové republiky a do Čínské republiky (Tchaj-wan) v období od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2020.
- 9. Seznam pracovních cest, delegací a návštěv představitelů institucí z Čínské lidové republiky a z Čínské republiky (Tchaj-wan), kteří Vás navštívili v období od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2020.
- 10. Program pracovních cest, delegací a návštěv uvedených v bodech 8 a 9.
- 11. Probíhá v otázkách spolupráce s partnery z Čínské lidové republiky a Čínské republiky (Tchaj-wan) komunikace s ústředními orgány státní správy? Pokud ano, se kterými (MZV, MPO, CzechTrade/CzechInvest, apod.).
- 12. Byla otázka lidských práv a územní integrity (Tibet, Tchaj-wan apod.) Čínské lidové republiky předmětem komunikace s čínským partnerem?
- 13. Pokud máte spolupráci se subjekty z Čínské lidové republiky, uveďte, z jaké strany byla spolupráce iniciována (ze strany místního partnera, z Vaší strany, ze strany české vlády, čínské ústřední vlády, čínského velvyslanectví v ČR, českého velvyslanectví v Číně, jiné (prosím, uveďte).
- 14. Pokud máte spolupráci se subjekty z Čínské republiky (Tchaj-wan), uveďte, z jaké strany byla spolupráce iniciována (ze strany místního partnera, z Vaší strany, ze strany české vlády, tchajwanské ústřední vlády, Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR, České ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-pej, jiné (prosím, uveďte).
- 15. Probíhají v současnosti rokování s potenciálními partnery z Čínské lidové republiky nebo Čínské republiky (Tchaj-wan) o navázání nové partnerské spolupráce?“
Povinný subjekt zaevidoval Vaši žádost pod číslo jednací KUKHK-IZ-36/OP/2021, posoudil ji a konstatoval, že se jedná o žádost o informace ve smyslu InfZ, která obsahuje potřebné náležitosti dle ustanovení § 14 InfZ.
O předání požadovaných informací byl požádány věcně příslušné odbory krajského úřadu – odbor kancelář hejtmana a odbor kancelář ředitele (viz organizační struktura krajského úřadu http://www.kr-kralovehradecky.cz/cz/krajsky-urad/organizacni-struktura/organizacni-struktura-krajskeho-uradu-kralovehradeckeho-kraje-147/).
Věcně příslušné odbory k jednotlivým bodům Vaší žádosti o informace poskytly následující informace.
1. „Seznam institucí z Čínské lidové republiky a Čínské republiky (Tchaj-wan), se kterými spolupracujete (municipality, provincie, autonomní oblasti, obchodní společnosti, ústřední orgány apod.)
Deklarace společného postoje Královéhradeckého kraje, ČR a čínského okresu Miyun, Peking, Čínská lidová republika (24/04/2008) – neaktivní
Dopis o záměru založení přátelských vztahů mezi Královéhradeckým krajem a regionem Chongoing v Číně (28/08/2014) - neaktivní
2. Seznam oblastí, ve kterých dochází ke spolupráci (např. ekonomika; kultura a umění; akademická spolupráce; školství a věda; zemědělství; bezpečnost; technologie; sport; cestovní ruch; zdravotnictví a protipandemická opatření; jiné).
Jak vyplývá z dokumentů uvedených u bodu 3., spolupráce byla realizována především v těchto oblastech: cestovní ruch, hospodářská spolupráce, věda a technika, kultura, vzdělání, zemědělství.
3. Scany všech smluvních dokumentů, na kterých jsou spolupráce uvedené v rámci bodu 1 založené (smlouvy, memoranda, deklarace, letter of intent apod.)
Deklarace společného postoje Královéhradeckého kraje, ČR a čínského okresu Miyun, Peking, Čínská lidová republika (24/04/2008) – neaktivní (viz příloha)
Dopis o záměru založení přátelských vztahů mezi Královéhradeckým krajem a regionem Chongoing v Číně (28/08/2014) – neaktivní (viz příloha)
4. Datum začátku spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (alespoň měsíc a rok).
Deklarace společného postoje Královéhradeckého kraje, ČR a čínského okresu Miyun, Peking, Čínská lidová republika (24/04/2008) – neaktivní
Dopis o záměru založení přátelských vztahů mezi Královéhradeckým krajem a regionem Chongoing v Číně (28/08/2014) - neaktivní
5. Datum ukončení spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (alespoň měsíc a rok).
Žádná z uvedených spoluprací nebyla ukončena konkrétním aktem, pouze přestala být postupem času naplňována.
6. Dochází k hodnocení rizik týkajících se spolupráce uvedené v rámci bodu 1? Pokud ano, na základě jakých indikátorů?
Ne.
7. Jak vyhodnocujete dosavadní přínos spolupráce uvedené v rámci bodu 1 (na škále velmi přínosné, přínosné, ani přínosné ani nepřínosné, nepřínosné, velmi nepřínosné)?
Krajský úřad nepoužívá žádný mechanismus pro hodnocení přínosu uvedené spolupráce.
8. Seznam pracovních cest, delegací a návštěv Vašich zaměstnanců a volených představitelů do Čínské lidové republiky a do Čínské republiky (Tchaj-wan) v období od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2020.
9. Seznam pracovních cest, delegací a návštěv představitelů institucí z Čínské lidové republiky a z Čínské republiky (Tchaj-wan), kteří Vás navštívili v období od 1. 1. 2000 do 31. 12. 2020 a zároveň
10. Program pracovních cest, delegací a návštěv uvedených v bodech 8 a 9.
(následují společné informace k bodům 8., 9., 10. – jedná se o veškeré informace, které má Královéhradecký kraj k dané problematice k dispozici)
SPOLUPRÁCE S ČÍNOU V OBDOBÍ 2000 – 2008 (hejtman Bradík)
12. - 27. 6. 2006 proběhla prezentace ČR v Číně, které se účastnili náměstek hejtmana Miloslav Plass a radní Helmut Dohnálek. Po prezentaci se na Královéhradecký kraj obrátila prostřednictvím kanceláře Emmy Travel provincie Gansu s nabídkou na spolupráci. Komunikace neproběhla přímo, ale prostřednictvím paní Masojídkové z kanceláře Emmy Travel, která tuto spolupráci navrhla panu Plassovi.
16. 10. 2006 se sešli zástupci hotelů a cestovních kanceláří z provincie Zhejang na jihovýchodě Číny – přijati náměstkem Plassem a Dohnálkem, p. Siberou
23. 10. 2006 návštěva delegace z provincie Gansu v Hradci Králové. Provincie Gansu se nachází zhruba ve středu Číny u její severní hranice. Je jednou z nejchudších provincií, přestože v dávné minulosti byla ekonomicky významná. Asi 75 % tvoří venkovské obyvatelstvo. Průmyslová základna je proto založena především na těžařském průmyslu (neželezné kovy, minerály, ropa, uhlí), na zpracování ropy a petrochemii, energetice (vodní elektrárny). V rámci návštěvy delegace se setkala se zástupci Královéhradeckého kraje a krajské hospodářské komory. Během jednání bylo čínskou stranou avizováno konání „business“ veletrhu během roku 2007. Bylo přislíbeno, že čínská strana pozve zástupce Královéhradeckého kraje na tento veletrh.
5. 4. 2007 setkání hejtmana Ing. Pavla Bradíka s čínskou velvyslankyní v Praze.
16. ̶ 23. 4. 2007 cesta hejtmanů ČR do ČLR pořádaná Středočeským krajem.
16. 5. 2007 Přijetí delegace představitelů autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko (ČLR), kterého se zúčastnili náměstek Všetečka, náměstek Plass, radní Vambera, Š. Karlová, za čínskou stranu 9 účastníků a Mr. Hu – Jasmine tour, Praha – organizátor a doprovod. Na společném setkání byl všeobecně prezentován Královéhradecký kraj, detailně řešen automobilový průmysl, zemědělství, vztahy mezi ČR a ČLR. Po vzájemných prezentacích a následných diskusí vycházejících z úvodních informací došlo mj. k obecnému pozvání delegace KHK do Vnitřního Mongolska. Konkrétní úkoly a zájmy však nebyly vyjasněny.
13. 3. 2008 vernisáž výstavy fotografií v Regiocentru Nový Pivovar za účasti čínské velvyslankyně výstava "Beijing Vás vítá" byla uspořádána při příležitosti konání OH 2008 v Beijingu, výstava bude trvat do 3. dubna 2008.
23. - 24. 4. 2008 návštěva čínské delegace z provincie Miyun ležící severovýchodně od centra Pekingu, jde v podstatě o městskou část Pekingu s hlavním městem Miyun. Peking má 17,5 milionu obyvatel a rozlohu 16 800km2. Městský okres Miyun má rozlohu asi 2 200km2 a žije zde necelých půl milionu obyvatel. Region je obklopený horami. Návštěvě byla přítomna také velvyslankyně ČLR v ČR, paní Huo Yuzhen. V rámci svého pobytu navštívila delegace firmu Petrof, lázně Velichovky, hospital Kuks a Lesnickou akademii v Trutnově. Dále se zástupci provincie setkali s představiteli krajské hospodářské komory. Na závěr pobytu byla s provincií Miyun uzavřena Deklarace o společných postojích (velmi stručná deklarace, jejímž hlavním sdělením je skutečnost, že oba regiony vyvinou v budoucnu snahu k uzavření Dohody o spolupráci. Jako priority budoucí spolupráce stanoveny rozvoj cestovního ruchu a rozvoj hospodářské spolupráce). Provincie Miyun pozvala zástupce Královéhradeckého kraje na návštěvu Číny v listopadu 2008. Vzhledem k volbám byl přesunut termín návštěvy na rok 2009, návštěva se však již po volbách 2008 nerealizovala.
13. 10. 2008 návštěva sedmičlenné čínské delegace z provincie Zhejiang, která se rozkládá na jihovýchodním pobřeží, jižně od ústí řeky Yangtze. Provincie je známa svou malebnou scenérií a podle své produkce je nazývána "zemí ryb a rýže". Proslulé jsou místní hedvábí a čaj. Najdeme zde spoustu historických a kulturních památek. Provincie Zhejiang patří mezi nejrozvinutější čínské provincie s dynamickým hospodářským rozvojem v posledních letech. Soustředí se především na lehký průmysl a spotřební zboží na export. S regionem Zhejiang má již uzavřenou obdobu partnerské smlouvy „Memorandum o přátelství“ Plzeňský kraj, a to od roku 2006.
SPOLUPRÁCE S ČÍNOU V OBDOBÍ 2008 – 2016 (hejtman Franc)
29. 7. 2009 návštěva zástupců z Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře. S Taipejí, hlavním městem Tchaj-wanu má uzavřenou dohodu o spolupráci Praha. (Tchaj-wan jako nezávislý stát z evropských zemí jako jediný uznává Vatikán, ostatní (včetně ČR) ho považují za čínskou provincii. Oficiální název Tchaj-wanu je Čínská republika. Rozdělena je na dvě provincie a dvě centrálně spravovaná města. Provincie se dále dělí na celkem osmnáct okresů a pět měst na úrovni okresu.) Členové delegace prodiskutovali možnost spolupráce v oblasti ekonomiky a zahraničního obchodu, možnosti spolupráce v oblasti výzkumu a technologií. Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář vznikla v Praze roku 1991. Kancelář funguje jako zastupitelský úřad Čínské republiky na Tchaj-wanu a jejím hlavním cílem je přispívat k rozvoji vzájemných vztahů mezi Českou republikou a Tchaj-wanem prostřednictvím kulturních výměn, vědecké spolupráce, turistiky, obchodní činnosti a investic.
5. 1. 2010 návštěva zástupců z města Hangzhou, které je hlavním městem provincie Zheijang. Předmětem jednání bylo téma ochrany kulturních památek. Delegace byla obecně seznámena s památkami, které se nacházejí na území kraje a způsobem jejich ochrany a správy. Dále byly porovnány přístupy k územnímu plánování v Číně a České republice a delegace byla detailněji seznámena se systémem krajských dotací na památky. Na závěr jednání vyslovila delegace pozvání do Číny pro představitele kraje.
Provincie Zheijang, odkud delegace přijela, již má uzavřenou partnerskou smlouvu s Plzeňským krajem.
20. 4. 2010 - Návštěva zástupců z Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře. Jednalo se o pracovní návštěvu, na které se projednávala otázka projektu e-Health. Zástupce Tchajpejské kulturní a hospodářské kanceláře pan Ho představil projekt týkající se elektronického zařízení ve zdravotnictví. Projekt byl již představen na Vysočině – nemocnici Jihlava.
11. 8. 2010 – Návštěva delegace z čínské provincie Zhejiang, která se setkala s náměstkem hejtmana Královéhradeckého kraje Helmutem Dohnálkem a se zástupci kraje. Tématem jednání bylo krizové řízení. Delegace byla seznámena s orgány, které se zabývají krizovým řízením v Královéhradeckém kraji a na městě. Ing. František Žváček informoval čínskou delegaci o struktuře oddělení a jeho činnosti, možných krizových situací, mechanismu krizového řízení a postupu při katastrofách. Zástupci kraje představili delegaci konstrukci právního systému a hierarchii jednotlivých stupňů samospráv. Pan Li Hang, generální ředitel úřadu civilní obrany provincie Zhejiang poukázal na hierarchii civilní obrany v Číně a její jednotlivé funkce. Součástí jednání byla i praktická ukázka zasedací místnosti krizového řízení, která je v budově Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Na závěr jednání vyslovila delegace pozvání do Číny pro představitele kraje.
Dne 28. 6. 2013 navštívila Hradec Králové zdravotnická delegace z čínské provincie Hunan. Hlavním cílem zdravotnické delegace bylo seznámení se se zdravotnickým zařízením v Hradci Králové. Delegace v dopoledních hodinách navštívila Fakultní nemocnici Hradec Králové, s cílem možného navázání partnerství mezi Fakultní nemocnicí v HK a v provincii Hunan. V odpoledních hodinách ředitel MUDr. Jiří Mašek představil fungování zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje, která je příspěvkovou organizací zřizovanou krajem, s jednotným řízením, metodikou a ekonomikou. Dále byla čínské delegaci umožněna prohlídka provozu letecké záchranné služby (LZS), která je nedílnou součástí státem garantované zdravotnické záchranné služby a funguje jako důležitý článek integrovaného záchranného systému ČR.
2. – 4. 7. 2013 se královéhradecký hejtman zúčastnil pracovní cesty do Číny spolu se zástupci dalších regionů a velkých měst střední a východní Evropy. Šlo o největší takto zaměřený summit za posledních 15 let, kterého se účastnily delegace z 16 evropských zemí. Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc dne 3. 7. 2013 v čínském městě Chongqing podepsal dohodu, která počítá se čtvrtmiliardovou investicí do provozu továrny na výrobu dynamických těsnění a díky níž vznikne na Náchodsku 45 nových pracovních míst.
Dne 11. 04. 2014 jednali představitelé Královéhradeckého kraje s čínskými vlastníky společnosti Saar Gummi, která rozšiřuje své výrobní kapacity na Náchodsku. Firma Saar Gummi vyrábí těsnicí systémy pro automobilový průmysl. V České republice je zastoupena výrobními závody v Červeném Kostelci a ve Velkém Poříčí. Celkem zde tato firma s celosvětovou působností zaměstnává přes 600 zaměstnanců. V letech 2013 a 2014 hodlá společnost investovat zhruba 20 milionů eur do rozšíření výroby a výstavby nové mísírny.
28. – 29. 8. 2014 se hejtman Královéhradeckého kraje účastnil významné události na poli vzájemných vztahů mezi ČLR a Českou republikou - China Investment Forum (CIF) 2014 a Local Leaders Meeting (LLM) 2014 CIF 2014 a LLM 2014 se zúčastnilo téměř šest set hostů z ČLR, okolo dvou set delegátů ze zemí SVE a dalších více než osm set účastníků z ČR. Nejvýznamějším hostem byl první vicepremiér Státní rady ČLR pan Zhang Gaoli. Šlo o nejvýše postavenou státní návštěvu za posledních několik let, která do ČR z ČLR zavítala. Doprovázel jej například ministr dopravy ČLR pan Yang Chuantang, náměstek ministra obchodu ČLR pan Zhong Shan, či náměstek ministra zdravotnictví ČLR Ma Xiaowei. Pan vicepremier Zhang Gaoli spolu s premiérem ČR panem Bohuslavem Sobotkou dvoudenní akci zahájili svými slavnostními proslovy. Přihlíželi také podpisu „Memoranda o porozumění mezi Ministerstvem vnitra České republiky a Sekretariátem pro spolupráci Číny a zemí střední a východní Evropy o podpoře zřízení Asociace guvernérů provincií Čínské lidové republiky a představitelů regionů zemí střední a východní Evropy“. Královéhradecký kraj k této iniciativě přistoupil. Právě s ohledem na rozšíření spolupráce jednotlivých regionů a provincií Čína do Prahy vyslala nejpočetnější delegaci regionálních vlád ve své historii – do Prahy přijeli zástupci celkem patnácti čínských provincií a samosprávných měst na úrovni provincií. Během dvoudenního setkání se při několika panelových diskusích hovořilo zcela konkrétně o možnostech, potencionálních příležitostech a o spolupráci v mnoha úrovních, ať už se jednalo o obchod a vzájemné investice, cestovní ruch, vízovou politiku a letecké spojení, dále například dopravu a letectví, finanční sektor, průmysl a strojírenství, informační technologie a telekomunikace, zdravotnictví či vědu, výzkum a nové technologie.
Dne 29. 3. 2015 navštívila Královéhradecký kraj delegace z města Chonqingu vedená nejvyšším představitelem městské vlády města panem Sun Zhengcai spolu s čínskou velvyslankyní paní Ma Keqing. Hejtman Lubomír Franc a další zástupci Královéhradeckého kraje, zdejšího zdravotnictví či podnikatelské sféry hovořili s čínskou návštěvou o možnosti investic, které by přinesly další pracovní místa, dále o spolupráci v cestovním ruchu nebo ve zdravotnictví. Podle hejtmana Lubomíra France má kraj o další rozvíjení spolupráce s čínskými partnery velký zájem. V posledních letech se totiž tato spolupráce jeví jako velmi úspěšná s ohledem především na zaměstnanost a investice v regionu. Společnost Saar Gummi Czech, výrobce těsnění do automobilů, která se nachází na Náchodsku je stoprocentně vlastněna čínským koncernem CQLT, jehož sídlo je právě v Chonqingu. Společnost ve svých dvou závodech v Červeném Kostelci a ve Velkém Poříčí zaměstnává už více než 800 lidí. Jen v předešlém roce investoval čínský vlastník čtvrt miliardy korun, díky čemuž vznikla další pracovní místa a závod se mohl dál rozvíjet. Diskutovalo se také o zdravotnictví, neboť Fakultní nemocnice v Hradci Králové je přímo vzorem v tomto oboru nejen pro spolupráci mezi Českou republikou a Čínou, ale pro země střední a východní Evropy a Číny vůbec. Nemocnice totiž připravuje zřízení kliniky tradiční čínské medicíny. Tento projekt na setkání představil Roman Prymula, ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Mezi další témata, o kterých čeští a čínští partneři hovořili, patřil třeba automobilový průmysl. Ten je klíčový jak pro Chonqing, tak i pro Královéhradecký kraj, který má díky automobilce v Kvasinách a na ni navázané další výrobě a službám, jednu z nejnižších nezaměstnaností v ČR.
Ve dnech 16. – 21. 05. 2015 se RSDr. Ing. Otakar Ruml, 1. náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje, zúčastnil setkání regionálních představitelů zemí střední a východní Evropy s čínskými protějšky ve městě Langfang, v provincii Hebei. Cílem tohoto pracovního setkání byla diskuse nad dalším směřováním Asociace, nastavení systému spolupráce, dohoda nad hlavními směry spolupráce či příprava dalšího Local Leaders Meeting, který se bude konat 16. – 17. 06. 2016 ve městě Tangshan, provincie Hebei. Ve stejném období, 18. – 20. květen 2015, se také konalo Mezinárodní ekonomické a obchodní forum, taktéž pořádané provincií Hebei a ve spolupráci s Ministerstvem obchodu ČLR a jeho organizace byla, podobně jako v Praze v roce 2014 LLM a CIF, provázaná právě s jednáním Asociace. Jedním z hlavních panelů tohoto ekonomického fóra byl tak panel „Spolupráce ČLR a zemí střední a východní Evropy (CEE)“. Tohoto fóra se účastnily největší čínské soukromé i státní firmy, univerzity a výzkumná centra. Speciálním panelem, kterého se zúčastnili i podnikatelé z KHK, byl panel: „The China – CEE Enterprise Cooperation Promotion and Business Matching“, který byl zaměřen na vytváření nových průmyslových vazeb a podnikatelských příležitostí mezi firmami v ČLR a CEE. Panelu předsedal guvernér provincie Hebei a předseda představenstva Bank of China.
Dne 17. 6. 2015 bylo otevřeno první česko-čínské centrum pro výzkum tradiční čínské medicíny (TCM) ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové (FNHK). Stalo se tak za přítomnosti místopředsedkyně čínské Státní rady paní LIU Yandong, generální ředitelky Světové zdravotnické organizace paní Margareth Chan, místopředsedy vlády ČR pana Pavla Bělobrádka, ministryně zdravotnictví ČLR paní LI Bin, ministra zdravotnictví ČR pana Svatopluka Němečka a řady dalších významných hostů.
Otevření centra bylo součástí doprovodného programu Summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy (SVE) a Číny Health Ministers Meeting 2015, které se konalo ve dnech 15. – 17. června v Praze v rámci spolupráce zemí Platformy 16+1. Během summitu došlo také k podpisu Memoranda o spolupráci mezi FN HK a jejími partnery ze Šanghaje, které umožnilo zřízení centra a další společné kroky v oblasti TCM. Spolupráce FNHK a jejích šanghajských partnerů začala před dvěma lety a během krátké doby se stala vzorem v této oblasti dokonce pro celou Platformu 16+1.
SPOLUPRÁCE S ČÍNOU V OBDOBÍ 2016 -
Ve dnech 13. – 18. 6. 2016 se delegace Královéhradeckého kraje vedená hejtmanem Lubomírem Francem zúčastnila v čínském městě Tangshan setkání regionálních představitelů zemí střední a východní Evropy s čínskými protějšky, Hebei International Economic & Trade Fair. Delegace během pobytu navštívila Kailuan National Mine Park, setkala se s vedením dolu a důl si prohlédla. Dále se uskutečnila návštěva firmy Hesteel Tangsteel, setkání s vedením firmy a prohlídka hutí a oceláren. Proběhlo i pracovní jednání s delegací provincie Liaoning. Dne 16. 6. se uskutečnilo pracovní jednání vedení provincie Hebei se zástupci Asociace guvernérů Číny s představiteli regionů zemí SVE a dne 17. 6. setkání hlav národních delegací s prvním místopředsedou státní rady panem Ma Kai. Delegace se účastnila i seminářů o spolupráci mezi Čínou a zeměmi SVE. Organizátory tohoto setkání byli: Asociace guvernérů a Česko-čínská komora vzájemné spolupráce.
Cílem setkání bylo navázat další možnou spolupráci mezi čínskými provinciemi a městy se zeměmi střední a východní Evropy. V rámci konference se konal i obchodní veletrh. Hlavní témata seminářů tohoto jednání byla: projekt budování nové Hedvábné stezky a mezinárodní spolupráce v oblasti výroby; technologické inovace a průmyslová spolupráce; zelené energie a ochrana životního prostředí; vzdělávání a zaměstnanost; bezpečnost potravin, kontrola kvality a rozvoj mezinárodního obchodu.
Dne 04. 09. 2017 navštívila Královéhradecký kraj delegace z čínského Chongqingu, který je partnerským regionem Královéhradeckého kraje, vedená paní Zhang Ling, místopředsedkyní Čínského lidového politického poradního výboru. Delegace se setkala s hejtmanem Královéhradeckého kraje a vedením Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Setkání se konalo v areálu fakultní nemocnice Hradec Králové.
Delegaci přivítal hejtman PhDr. Jiří Štěpán, Ph.D. Stěžejním tématem jednání byla česko-čínská spolupráce ve zdravotnictví, která je v Hradci Králové zastoupena Centrem tradiční čínské medicíny. V Hradci Králové sídlí také Lékařská fakulta UK, která se řadí k nejlepším výzkumným a vzdělávacím institucím v oboru lékařství v České republice. Dále hejtman zmínil i spolupráci čínské firmy CQLT Chongqing a Saar Gummi Czech v Červeném Kostelci, která přinesla do našeho kraje stovky pracovních míst.
Ředitel Fakultní nemocnice prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., přivítal delegaci na půdě Fakultní nemocnice, která je zde již 130 let. Fakultní nemocnice v Hradci Králové je vzorem ve spolupráci mezi Českou republikou a Čínou. V Centru tradiční čínské medicíny je možné se přesvědčit, že principy tradiční čínské medicíny doplňují západní medicínu.
Centrum tradiční čínské medicíny představil Ing. Karel Antoš, Ph.D., náměstek pro strategické řízení a rozvoj FN. Seznámil členy delegace s vývojem česko-čínské spolupráce ve FN od roku 2013, kdy byly navázány první kontakty až do otevření CTM dne 17. 06. 2015. Do budoucna se počítá s výstavbou samostatného pavilonu pro tradiční čínskou medicínu.
Vedoucí čínské delegace paní Zhang Ling poděkovala za milé přijetí a zmínila, že Chongqing a Královéhradecký kraj podepsali Memorandum o spolupráci dne 28. srpna 2014. Chongqing je třetí nejdůležitější průmyslovou zónou Číny. Je zde i fakultní nemocnice se dvěma tisícovkami lůžek. V průběhu jedno roku ošetří v této nemocnici cca 1 000 000 pacientů. Navrhla, že by bylo dobré prohloubit spolupráci mezi našimi regiony o spolupráci při výměně studentů medicíny nebo lékařů.
Delegace prošla pavilon interních oborů, navštívila Emergency, vyfotila se u stromu česko-čínského přátelství a návštěvu zakončila setkáním s čínským lékařem z nemocnice Shuguang Šanghaj panem Ma Wenem, který zde působí v CTM.
Dne 9. ledna 2018 Návštěva ředitele Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře a zastupitele Taiwanu pro Českou republiku v Hradci Králové. Návštěva byla zdvořilostního charakteru, během které se jednalo o možné budoucí spolupráci. Bylo navrženo vybrat jeden z taiwanských územních celků (děli se na 2 provincie a 6 centrálně spravovaných měst, provincie se dále dělí na 13 okresů a 3 města okresní úrovně). Navrhované oblasti: zdravotnictví, kultura, školství, cestovní ruch a ochrana životního prostředí.
11. Probíhá v otázkách spolupráce s partnery z Čínské lidové republiky a Čínské republiky (Tchaj-wan) komunikace s ústředními orgány státní správy? Pokud ano, se kterými (MZV, MPO, CzechTrade/CzechInvest, apod.).
Ne.
12. Byla otázka lidských práv a územní integrity (Tibet, Tchaj-wan apod.) Čínské lidové republiky předmětem komunikace s čínským partnerem?
Ne.
13. Pokud máte spolupráci se subjekty z Čínské lidové republiky, uveďte, z jaké strany byla spolupráce iniciována (ze strany místního partnera, z Vaší strany, ze strany české vlády, čínské ústřední vlády, čínského velvyslanectví v ČR, českého velvyslanectví v Číně, jiné (prosím, uveďte).
Výše uvedené spolupráce jsou již neaktivní.
14. Pokud máte spolupráci se subjekty z Čínské republiky (Tchaj-wan), uveďte, z jaké strany byla spolupráce iniciována (ze strany místního partnera, z Vaší strany, ze strany české vlády, tchajwanské ústřední vlády, Tchajpejské hospodářské a kulturní kanceláře v ČR, České ekonomické a kulturní kanceláře Tchaj-pej, jiné (prosím, uveďte).
Výše uvedené spolupráce jsou již neaktivní.
15. Probíhají v současnosti rokování s potenciálními partnery z Čínské lidové republiky nebo Čínské republiky (Tchaj-wan) o navázání nové partnerské spolupráce?“
Ne.
S pozdravem
Mgr. Alena Koukalová v. r.
vedoucí oddělení stížností a dozoru obcí