Východočeské loutkářství právě odstartovalo cestu na národní seznam. Povede až do UNESCO?
Na vzájemné spolupráci se dohodli představitelé Královéhradeckého a Pardubického kraje a společně podávají žádost o zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví ČR. Mohlo by jít o první, důležitý krok na cestě do UNESCO. Na rozdíl od svého souseda Královéhradecký kraj dosud nemá na této prestižní světové listině zapsanou žádnou památku.
Hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc dnes (28. 2. 2011) osobně předá Ministerstvu kultury ČR nominační dokumentaci pro zápis východočeského loutkářství do tzv. Seznamu nemateriálních kulturních statků tradiční a lidové kultury České republiky, který spolu s ním podepsal také hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Souhlas s nominací potvrdili také zástupci amatérských a profesionálních souborů - členové Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství.
„Na tento zápis jsou zařazovány tradice, které skupina obyvatel pokládá za své kulturní dědictví a předává je dalším generacím. Východní Čechy jsou nejlepším příkladem. Právě tady v pol. 19. století v naprosto bezkonkurenční míře působily téměř v každém městě a každé obci ochotnické loutkářské soubory. Propojení obou krajů respektuje výskyt tohoto fenoménu v jeho historických hranicích,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.
Zatímco na území Královéhradeckého kraje existují v současnosti desítky amatérských loutkových divadel a také špičková profesionální scéna Divadlo DRAK, jehož poetika vyrůstala z lidového loutkářství proslulé rodiny Matěje Kopeckého, v Pardubickém kraji působí ojedinělá odborná instituce - Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi se sbírkou tuzemských i zahraničních loutek. V tomto městě se také pyšní nejstarší přehlídkou svého druhu ve světě Loutkářskou Chrudimí (zal.1951). Každoročně se jí účastní více než 200 stovky amatérských loutkářských souborů z celé republiky a vítanými hosty jsou i profesionální divadla.
„Právě symbióza amatérského a profesionálního loutkářství – jinde v Čechách ojedinělá – je dodnes jedním z charakteristických znaků východočeského loutkářství a vypovídá o jeho jedinečnosti a živé kontinuitě,“ říká Lenka Jaklová, radní města Hradce Králové a iniciátorka myšlenky zápisu, která společně s týmem odborníků připravila podklady pro jeho nominaci.
Kromě charakteristiky fenoménu loutkářství, jeho geografického a časového určení, které sahá až do poloviny 18. století, je část textu věnovaná i možnému ohrožení a riziku tohoto kulturního dědictví. Existuje vůbec?
„V současné době se ozývá stále více hlasů kritizujících ubývání, či dokonce potlačování nejrůznějších tradičních forem, resp. technologií loutkového divadla a jeho žánrů. Tzv. alternativní divadlo využívá spíše loutky – „animované objekty“ a netradiční loutkářské techniky,“ domnívá se Nina Malíková, divadelní pedagožka a šéfredaktorka časopisu Loutkář. yOhroženými druhy jsou nejen loutky, ale také technologie a výroba loutek včetně scénografie. Situaci neřeší ani tříletá Vyšší odborná herecká škola v Praze, a tak jsou oporou opravdu jen profesionální loutková divadla, která tyto techniky inspirativně využívají, a zejména pak amatérské soubory a ZUŠ právě v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, které mají v této oblasti bohatou a úspěšnou tradici.“
Pokud bude zápis na národním seznam úspěšný, může leccos pro záchranu této unikátní tradice učinit Ministerstvo kultury ČR – především prostřednictvím dotačních programů na propagaci loutkářství a také podporou vzdělávání té nejmladší loutkářské generace. Odpovědnosti se ale nebrání ani představitelé obou krajů, kteří by fenomén loutkářství chtěli využít ve větší míře v rámci cestovního ruchu.
"Loutkářství je náš fenomén. Na loutkách jsem vyrůstal já, generace přede mnou a věřím, že budou i ty následující. Právě pro ně chceme loutkářství co nejvíce zviditelnit," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.
Podmínkou národní nominace je i krátký filmový snímek dokumentující genezi východočeského loutkářství od historicky prvního doloženého českého loutkáře Jana Jiřího Bráta ze Studnice u Náchoda (1724 - 1805) až po dnešek.
„Rádi bychom, aby průvodcem snímku byla loutka Pulcinella (alias Kašpárka), která podle dobových pramenů bavila už lázeňské hosty ve Šporkově divadle na Kuksu,“ říká Lenka Jaklová. „Pokud se nám podaří „pobavit“ a hlavně přesvědčit i členy odborné komise, pak by zápis na Seznam nehmotného kulturní dědictví mohl být potvrzen už na podzim letošního roku.
Při příležitosti zápisu východočeského loutkářství vyhlásila Knihovna města Hradce Králové ve spolupráci s Klubem dětských knihoven SKIP – region 08 Východní Čechy soutěž výtvarných prací Východočeská loutka pro žáky základních a základních uměleckých škol Královéhradeckého a Pardubického kraje. Nejzdařilejší práce budou vystaveny na podzim roku 2012 během slavnostního otevření nového multifunkčního centra v Hradci Králové.
Občanské Sdružení pro podporu tradic východočeského loutkářství v případě úspěšnosti zápisu bude iniciovat ve spolupráci s Českou poštou vydání poštovní dopisnice s fenoménem východočeského loutkářství.