V hradeckém kraji začne rozsáhlá oprava hospitalu na Kuksu
(ČTK) - Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který je jednou z nejnavštěvovanějších národních kulturních památek v Královéhradeckém kraji, čeká ve druhé polovině letošního roku zahájení rekonstrukce celého areálu. Stavební práce za zhruba 450 milionů korun možnost návštěvy a prohlídky unikátního areálu příliš neomezí.
"Samozřejmě kvůli stavbě dojde k určitým omezením, například co se týče přístupu na nádvoří, ale expozice bude přístupná po celou dobu oprav veřejnosti. Uskuteční se také tradiční kulturní akce," řekl Švec. Nyní v okolí hospitalu běží archeologický průzkum, vlastní stavební práce začnou v letních měsících. "Během letošního roku čekají stavbaře především zemní práce, jako jsou kanalizace, přívody plynu a podobně. Následně stavební práce zasáhnou vlastně celý objekt," řekl kastelán hospitalu Libor Švec.
Díky projektu nazvanému Kuks - Granátové jablko vznikne v hospitalu regionální centrum vzdělávání v oboru farmacie, dějin umění či environmentalistiky. Projekt počítá i s opravou původní klášterní zahrady či teras před hospitalem. Stavební práce by měly skončit v roce 2014.
Kastelán Švec tvrdí, že obnova hospitalu určitě v dalších letech zvýší návštěvnost této památky. "Předpokládám, že v letech 2015 až 2020 zájem o Kuks výrazně stoupne, protože se lidé budou chtít podívat na výsledek rozsáhlé obnovy této památky," řekl Švec. Podle něj už nyní přicházejí lidé a sledují postup archeologických průzkumů.
Na Kuks v roce 2009 zamířilo bezmála 58.000 turistů, vloni to bylo téměř 45.000 lidí. "Hodně nás ovlivňuje počasí během rozhodujících letních měsíců, ale jinak je obtížné důvody vysoké či nízké návštěvnosti nějak vysvětlovat. Například roky 2007, 2008 a 2009 byly mimořádně silné, od té doby návštěvnost pomalu slábne," řekl Švec.
Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je Braunova sochařská výzdoba areálu.
Na seznamu národních kulturních památek v Královéhradeckém kraji je od roku 1999 také unikátní pohyblivý Proboštův betlém z Třebechovic pod Orebem. Ten jako jedinou národní kulturní památku v hradeckém kraji nyní není možné vidět. Kvůli výstavbě nového muzea betlémů je uložený v náhradním depozitáři. Stavební práce, které by měly stát do 50 milionů korun, by měly skončit v dubnu 2013. Muzeum také shání peníze na rozsáhlou opravu celého betlému. Podle některých odhadů by celková rekonstrukce mohla stát až 20 milionů korun a trvat až pět let. Unikátní betlém má zhruba 2000 vyřezávaných dílů a 350 figurek. Jednapadesát z nich se pohybuje při práci a dalších 120 jezdí na několika pohyblivých pásech.
V Královéhradeckém kraji je 17 národních kulturních památek. Na seznamu je například budova Muzea východních Čech, zámek Hrádek u Nechanic a soubor pevnostního systému Dobrošov na Náchodsku.