Seminář k řízení ochrany před povodněmi v uceleném povodí Labe

22. 1. 2003 Autor: Aleš Hojný

Po zkušenostech s řízením pomoci při loňských srpnových povodních, kdy se v některých případech projevily nedostatky příslušné legislativy, uspořádal dne 14. ledna 2003 Krajský úřad Královéhradeckého kraje na toto téma seminář. Zúčastnilo se jej více než osmdesát zainteresovaných osob v čele s předsedou Povodňové komise uceleného povodí Labe hejtmanem Královéhradeckého kraje Ing. Pavlem Bradíkem a ředitelem státního podniku Povodí Labe Ing. Tomášem Vaňkem

Výkladu vodního zákona se ujal vodoprávní specialista z Povodí Labe Ing. Lubor Kašlík. Seznámil členy povodňové komise i pracovních štábů s platnou legislativou, především se zaměřil na ustanovení povinností a práv povodňových orgánů.

Na tuto problematiku navázal Ing. Josef Reidinger z Ministerstva životního prostředí, který vede pracovní štáb Ústřední povodňové komise (ÚPK). Zaměřil se na činnost ÚPK a na provázanost činností jednotlivých účastníků povodňové ochrany, například i při dokumentování povodní. Zpracování a využívání povodňových plánů názorně v ukázkách předvedl Ing. Jan Papež – prezident České asociace zpracovatelů povodňových plánů.

Příspěvek o činnosti předpovědní hlásné a povodňové služby měl ředitel hradecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu RNDr. Zdeněk Šiftař. Informoval, jaká data ČHMÚ poskytuje a jakým způsobem je lze získat.

O činnosti vodohospodářského dispečinku Povodí Labe hovořili jeho vedoucí Ing. Karel Dostál se svým zástupcem Ing. Pavlem Řehákem. Přiblížili činnost vodohospodářského dispečinku, a to jak při povodních, tak i v období mimo ně. Krizovým řízením a součinností záchranných prací v integrovaném záchranném systému se zabýval pplk. Petr Vonášek – ředitel Územního sboru Hasičského záchranného sboru v Mladé Boleslavi. Své vystoupení rovněž doplnil o zkušenosti z uplynulých povodní.

Autorem příspěvku o činnosti správce povodí při ochraně před povodněmi byl Ing. Jan Bláha – vedoucí odboru technickoprovozní činnosti státního podniku Povodí Labe. Charakterizoval jednotlivé druhy povodní z let 1997 až 2002 a upozornil na zvláštní povodně. Apeloval na nutnost dokumentovat povodně, a sice pomocí fotodokumentace, zaměřování (polohového i výškového), zákresů do map a v neposlední řadě i ve značení nejvyšší dosažené hladiny v terénu (značky na budovách apod.).

O činnosti správce povodí při ochraně před povodněmi a o stanovení záplavových území přednášel vedoucí referátu hydrotechniky odboru péče o vodní zdroje Povodí Labe Ing. Jiří Kladivo. Obsahem příspěvku byly způsoby stanovování záplavových území, současný stav týkající se rozsahu těchto území a předpoklad dalšího časového postupu.

Na semináři vystoupil také zástupce Státní plavební správy (SPS) Ing. Luděk Cidlina. Informoval účastníky o činnosti SPS v době povodní i mimopovodňovém období. Navrhl, aby se také zástupce Státní plavební správy stal členem Povodňové komise uceleného povodí Labe.

Na závěr semináře se uskutečnila krátká diskuse.