Rada Královéhradeckého kraje předkládá návrh krajského znaku zastupitelstvu

1. 6. 2001 Autor: Martin Soukup

Rada Královéhradeckého kraje schválila návrh znaku, který jí byl předložen komisí pro heraldiku a vexilologii, a doporučila jej k projednání krajskému zastupitelstvu. Byl vybrán přepracovaný návrh Ing. Petra Exnera.

V prvním a čtvrtém červeném poli čtvrceného francouzského štítu je český lev – stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí. Ve druhém modrém poli je emblém tvořený zlatým unciálním písmenem G ze znaku Hradce Králové. Třetí pole je modré se zlatou korunou českých královen.

Historický český znak symbolizuje příslušnost kraje do Čech. Písmeno G (Gretz –Hradec) symbolizuje sídelní město kraje, je symbolem Hradce Králové již od středověkých dob. Nalézá se na malé pečeti města ze 14. století na v barvě na svorníku kruchty chrámu sv. Ducha (1463, zlatá unciála G na modrém poli). Zlatá koruna na modrém poli je symbolem celého kraje, který se Hradecký nazývá od nejstarších dob (Gradecensis teritorium - 2. pol. 11. stol., později Hradecký landfrýd, Hradecký kraj) a zároveň je vyjádřením přívlastku „Králové“ v názvu kraje.

Základní podoby znaku a praporu jsou určeny usnesením Výboru pro vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny PČR. U znaku je to čtvrcený francouzský štít, přičemž zemské symboly musí mít výsadní postavení v prvním poli a musí tak hierarchicky předcházet symboly kraje a jeho sídelního města. Prapor je vytvořen přímým převodem celého znaku bez štítu na list o poměru šířky k délce 2:3.

Pokud bude znak krajským zastupitelstvem schválen, posoudí jej podvýbor pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a předseda Poslanecké sněmovny znak kraji udělí.

Soubory ke stažení