Protikorupční strategie – transparentní kraj

22. 10. 2002 Autor: Aleš Hojný

Setkání představitelů organizace Transparency International Česká republika (dále jen TIC) s hejtmanem Pavlem Bradíkem, jeho zástupcem Vladimírem Dernerem, radními, zastupiteli, ředitelkou krajského úřadu a vedoucími odborů se uskutečnilo 22. října 2002 v sídle Královéhradeckého kraje. Debata byla první aktivitou v rámci projektu „Transparentní kraj“, kterým chce TIC přispět k nastavování jasných a efektivních procesů a kontrolních mechanismů na krajských úřadech v Česku, a tím k předcházení vzniku korupčních příležitostí.

Přítomné přivítal projektový manažer TIC David Ondráčka a vysvětlil cíle, oblasti a zaměření TIC. Konkrétně definoval základní oblasti, na které se TIC zaměří. Je to hlavně oblast zadávání veřejných zakázek a vnitřní kontroly, zajímají se, jak funguje vnitřní audit na krajském úřadě, dotace příspěvkovým organizacím a kontrola jejich financování, i dlouhodobá spolupráce s managementem lidských zdrojů, především způsoby výběru nových pracovníků. Následovalo krátké vystoupení místopředsedy TIC Bohdana Dvořáka, který mj. hovořil o hodnotící zprávě evropské komise zaměřené na problém korupce v ČR.

Hejtman Pavel Bradík vyjádřil přesvědčení, že každá kapka, kterou se přispěje do tohoto boje, je platná a důležitá, i když s korupcí bojovat do vítězného konce dost dobře nejde. „Nejdůležitější oblastí, na kterou bychom se měli zaměřit a podporovat ji, je výchova ve školách, v rodinách, a začít by se mělo už v mateřských školách.“ Při této příležitosti zmínil aktivitu Nadačního fondu J. Luxe, který nedávno vyhodnotil a ocenil na půdě krajského úřadu nejlepší projekty základních a středních škol v rámci etické výchovy.

V diskusi ředitelka královéhradeckého krajského úřadu Ivana Křečková hovořila o vnitřním auditu úřadu, správním soudnictví, o zpřísnění výběrového řízení na veřejné zakázky (zákon a směrnice rady) i o přijímání nových pracovníků k 1.1.2003 (zákon č. 312/2002 Sb.). Zmínila i tu skutečnost, že občany nebyla podána žádná stížnost na korupci pracovníků krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Zástupce hejtmana Vladimír Derner zmínil význam zákonů pro úředníky státní správy a důležitost vnější kontroly práce úředníků. Hovořil o problému malých a drobných zakázek a tomu odpovídající odpovědnosti zastupitelů. Dále v rozpravě vystoupili krajští zastupitelé Vlastimil Prouza (KSČM) a Josef Ješina (ČSSD), vedoucí organizačního odboru Miroslav Vrba, vedoucí odboru vnitřní správy Jana Hlavsová a další.

Do pilotní fáze projektu TIC byly vybrány kraje Královéhradecký, Olomoucký a Plzeňský. V dalším období bude projekt zahájen také v ostatních krajích. Jedná se o dlouhodobou aktivitu TIC, která bude pokračovat i na nižších úrovních veřejné správy. Transparency International je nevládní, neziskovou, apolitickou organizací, jejímž posláním je mapovat stav korupce v ČR a svou činností aktivně přispívat k jejímu omezování. Česká pobočka TIC vznikla jako občanské sdružení v r. 1998 a je jednou z více než osmdesáti poboček mezinárodní sítě TIC. Financována je z grantů a darů.