Případné rušení nemocničních lůžek pacientům neprospěje

14. 2. 2012 Autor: Imrich Dioszegi

Další rušení lůžek v nemocnicích Královéhradeckého kraje by mohlo zhoršit dostupnost zdravotní péče v regionu. Nemocnice v posledních čtyřech letech zrušily více než 200 lůžek a požadavky zdravotních pojišťoven na zánik celých oborů je nepřijatelný, znamenal by zhoršení kvality života v kraji. Tvrdí to vedení krajského zdravotnictví, které tak reaguje na snahy některých pojišťoven nesmyslně rušit potřebná lůžka a obory.

„V tomto případě je to na nesprávném místě. Náš kraj patří mezi špičku v úrovni dostupnosti veřejných služeb. Dílčí snížení počtu lůžek v našich nemocnicích je stále ještě možné, avšak rušení celých oborů a oddělení je nemyslitelné. Pro tyto kroky nejsou připraveny žádné odborné ani ekonomické předpoklady. V posledních letech se v našem kraji zrušilo více lůžek než kdekoli jinde, V současné době postupujeme v souladu s krajskou koncepcí zdravotnictví, na které se podílely také pojišťovny,“ řekl královéhradecký hejtman Lubomír Franc.

Krajské nemocnice mají dnes zhruba 1500 lůžek, fakultní nemocnice dalších asi 1400. „Snižování počtu lůžek musí probíhat na základě podrobné analýzy, včetně demografických studíí a prognoz a ne na základě statických dat o počtu lůžek v jednotlivých krajích. Restrukturalizace vyjadřuje přeměnu nepotřebných lůžek na lůžka potřebná, ne pouhá likvidace lůžkových kapacit za cenu snížení dostupnosti zdravotní péče všem občanům, tedy i těm z okrajových a hůře dostupných částí kraje,“ uvedla Jana Třešňáková, krajská radní pro oblast zdravotnictví.

Doba hospitalizace v krajských nemocnicích se během posledních let snižovala až na necelých 7 dní, což je o den méně než je celostátní průměr.

„V současné době pracují naše nemocnice efektivně. Rušení celých oborů a oddělení by pro pacienty neznamenalo žádný přínos, naopak zhoršení dostupnosti zdravotní péče. Navíc, nový úhradový systém založený na platbě za léčeného pacienta sám o sobě nastavuje úhrady založené na reálných potřebách pacientů, občanů kraje. Nelpíme na stávajícím počtu lůžek, avšak odmítáme je bezmyšlenovitě rušit.“ doplnil ředitel Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Martin Scháněl.

Krajské nemocnice se však bohužel nadále potýkají s problémem, kdy poskytují kvalitní zdravotní služby za menší úhradu, než je tomu u velkých fakultních nemocnic.

Kraj řídí čtyři oblastní nemocnice v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Trutnově a Jičíně a městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem.