Obchodní radové zemí EU v Hradci Králové

24. 10. 2002 Autor: Aleš Hojný

Ve středu 23. 10. 2002 se uskutečnilo v zasedací místnosti Krajského úřadu Královéhradeckého kraje setkání podnikatelů a zástupců Hospodářské komory s obchodních radů zemí Evropské unie, kteří přijeli na dvoudenní návštěvu Hradce Králové.

Přítomné přivítali členové Hospodářské komory pánové Vladimír Jirka a Pavel Feifer. V úvodu vystoupil zástupce dánské ambasády pan Jean Christensen, kterého doprovázela paní Jana Blaskova z dánského velvyslanectví.V další části setkání u kulatého stolu se představili zástupci ambasád v ČR.

Jan PRUŠÁK představil lucemburskou ambasádu, která byla vytvořena teprve před dvěma týdny. Krátce pohovořil o možnostech, které Lucembursko představuje v oblasti obchodních aktivit a navázání obchodních kontaktů.

Ioannis K. PAPADIMITRIOU je zástupcem řecké ambasády v ČR. Ve svém vystoupení zmínil vstup Řecka do EU v r. 1981, dále pak oznámil jméno obchodního zástupce v Aténách, na kterého se svými dotazy mohou podnikatelé z ČR obracet. Je jím pan Pavel Rákosník.

Raimund OLBRECHT (zástupce německé ambasády) seznámil přítomné s činností Česko-německé obchodní komory, hovořil o možnostech využití obchodní komory např. při zajišťování oficiálních návštěv a veletrhů.

Clara VIBERT z francouzské ambasády hovořila o úkolech obchodního oddělení, které je podřízeno odboru zahraničních věcí. Mj. zmínila analýzu finanční, tržní a ekonomické situace země, ve které působí, spoluúčast finančních aktivit mezi Francií a ČR.

Zástupce španělské ambasády Alberto CERDÁN velmi stručně charakterizoval obchodní aktivity své země v ČR.

Belgický zástupce Stefan GREEFS představil obchodní misi na belgické ambasádě. Ve svém vystoupení hovořil o činnosti česko-lucembursko-belgické obchodní komory.

Michael ANGERER je vedoucím obchodní sekce rakouské ambasády. Předal kontakty na obchodní radu a webovou stránku rakouské obchodní komory.

Francouz Christian BOURGIN je delegátem Evropské komise v ČR. Hovořil o hlavních úkolech komise v naší republice, mezi něž patří např. monitoring pokroku v ekonomické sféře ČR, dodávání informací české veřejnosti, monitoring použití fondů, ze kterých čerpá ČR před vlastním vstupem do EU, zmínil i podporu Euroinfocentra.

V další části setkání představili své firmy zástupci podniků, finančních ústavů a soukromého sektoru (Komerční banka, František Frolík - telekomunikační služby, Pavel Feifer, zástupce firmy PETROF, Pavel Pour z HVB Bank, M. Čebiš z firmy HACAR, Jaromír Kříž - firma zabývající se kovovýrobou, Jaroslav Horák - Mlýny Voženílek, Václav Hašpl – rodinná výroba hřebíků, Daniela Janečková – zástupce firmy ELA CS zabývající se výrobou speciální zdravotnické techniky).

Po skončení setkání u kulatého stolu odjeli obchodní radové do Dvora Králové na prohlídku ZOO. V salonku ZOO byl hostům vedoucím odboru strategického plánování a investic KÚ Ing. J. Štěchovským představen Královéhradecký kraj nejen v obecné poloze, ale zejména z hlediska hospodářského. V následující živé diskuzi řízené gestorem odboru strategického plánování a investic Bc. K. Klímou obchodní radové konstatovali, že považují Královéhradecký kraj za konsolidovaný region, který se nezaměřuje pouze na získání finančních prostředků z EU, ale nabízí rovnoprávné partnerství. Program obchodních radů pokračoval prohlídkou Kuksu a byl zakončen společnou večeří v hotelu Amber Černigov.