Nemocnice vloni držely schodek 15 milionů, kraj to stálo stejně

14. 2. 2012 Autor: Imrich Dioszegi

Loňské hospodaření nemocnic a zdravotnických zařízení Královéhradeckého kraje skončilo se schodkem 15 milionů korun. Vyplývá to z předběžného výsledku hospodaření krajských zdravotnických zařízení, který má k dispozici Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje. Je to stejný výsledek jako v roce 2010. Nicméně původně se počítalo, že hospodaření skončí v minusu 72 milionů korun.

Výsledek hospodaření potvrzuje, že ekonomika krajského zdravotnictví je stabilizovaná. Výnosy nemocnic meziročně stouply o zhruba 4 procenta proti plánu. „Nemocnice dokáží léčit levněji a přitom více. Díky centrálním nákupům léků a spotřebního materiálu se daří stabilizovat a snižovat ceny. Holding je solidním obchodním partnerem a dokáže, společně s nemocnicemi, vyjednat při nákupech výhodné ceny. To snižuje jejich výdaje,“ řekl ředitel krajského zdravotnického holdingu Martin Scháněl.

Krajský provozní příspěvek do nemocnic loni činil celkově 201 milionů korun, což je stejně jako v roce 2010. Letošní krajský příspěvek by měl být stejný. „Provozní příspěvek kraje do nemocnic je již třetím tokem stejný, nemocnice dlouhodobě hledají vnitřní rezervy k zefektivnění svých provozů.V letošním roce si navíc si musí poradit s nenadálými výdaji, jako je vyšší DPH, zvyšování mezd pracovníků, především lékařů, nárůst cen energií,“ doplnil ředitel Scháněl.

Z nemocnic dlouhodobě nejlépe hospodaří Oblastní nemocnice Trutnov, největší ztrátu měla nemocnice v Rychnově nad Kněžnou. Z dlouhodobého hlediska stojí kraj nemocnice stále méně peněz: zatímco v roce 2008 poslal na jejich provoz a investice 507,9 milionu korun, vloni už to bylo celkem asi 285 milionů korun.

Královéhradecký kraj se na svém území stará o čtyři oblastní nemocnice v Trutnově, Jičíně, Náchodě a Rychnově nad Kněžnou a jednu městskou nemocnici ve Dvoře Králové nad Labem. Celkem v krajských nemocnicích slouží lidem na 1500 lůžek a pracuje v nich 2,5 tisíce zaměstnanců.