Krajská vzdělávací centra pomohou studentům s uplatněním

27. 8. 2012 Autor: Imrich Dioszegi

Další tři centra odborného vzdělávání, díky kterým bude studium technických oborů atraktivnější, rostou v Nové Pace, Hradci Králové a Trutnově. Pomohou absolventům s uplatněním na trhu práce a zaměstnancům se zvýšením kvalifikace. Jejich výstavba bude stát zhruba 70 milionů korun, většinu finanční podpory na jejich vznik se Královéhradeckému kraji podařilo získat z Evropské unie.

„Díky projektu se na krajských odborných školách zlepší materiální i technické zázemí, vzniknou ještě lepší podmínky pro praktickou výuku. Centra odborného vzdělávání budou vychovávat vysoce kvalifikované absolventy, kteří se snáze uplatní na trhu práce. Do budoucna by tak odborná centra měla přispět ke snížení nezaměstnanosti v regionu,“ řekl krajský radní pro oblast školství Jiří Nosek.

Centrum odborného vzdělávání pro elektrotechnický a strojírenský průmysl vzniká od března na Integrované střední škole v Nové Pace. Pracuje se na nových učebnách, škola bude mít také novou střechu či sociální zařízení. Vše by mělo být hotovo začátkem příštího roku. Náklady na rekonstrukci dosáhnou zhruba 15 milionů korun.

Zhruba stejnou částku kraj investuje do stavby a vybavení Centra odborného vzdělávání pro nejmodernější technologie obrábění dřeva, které se od letošního února buduje ve Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové. Rekonstrukcí projdou prostory na odloučeném pracovišti školy v Brněnské ulici. Škola také bude moci zakoupit nejmodernější strojní zařízení.

Trutnovská střední průmyslová škola zase díky čtyřicetimilionové dotaci z Evropské unie vylepší vybavení svých učeben a laboratoří. Díky projektu se obnoví materiálně-technické vybavení pro praktickou výuku na odloučeném pracovišti školy v Mladých Bukách. Jde o obnovu strojního parku pro výuku strojírenských oborů, modernizaci vybavení odborných učeben a laboratoří pro výuku elektrotechnických oborů a provedení stavebních úprav.

V regionu dosud vznikla čtyři centra odborného vzdělávání při středních odborných školách. Královéhradecký kraj na ně získal 125 milionů korun z Evropské unie. V Hradci Králové bylo loni v září otevřeno Centrum odborného vzdělávání ve strojírenství a OZE na Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v Hradební ulici a Centrum odborného vzdělávání pro automobilový průmysl a dopravu při Střední odborné škole a Středním odborném učilišti Vocelova. V Trutnově vylepšilo možnosti vzdělávání Centrum odborného vzdělávání v lesnictví v tamní lesnické akademii, v Náchodě zase Centrum odborného vzdělávání ve stavebnictví.