Činnost Královéhradeckého kraje v případě hrozby povodní

7. 1. 2002 Autor: Aleš Hojný

Pokud v případě náhlého oteplení a rychlého tání sněhu vznikne akutní nebezpečí povodní, postup Královéhradeckého kraje bude následující:

1. Svolání povodňové komise – v Královéhradeckém kraji je to Povodňová komise uceleného povodí Labe. Tato komise pokrývá svou činností území pěti krajů – Královéhradeckého, Pardubického, Libereckého, Středočeského a Ústeckého. Předsedou této komise je od 1. 1. 2002 hejtman Královéhradeckého kraje Ing. Pavel Bradík, jejími místopředsedy jsou ředitelé krajských úřadů všech jmenovaných krajů (v případě Libereckého kraje je to vedoucí odboru ochrany, obrany a krizového řízení). Členy komise jsou např. ředitel HZS Královéhradeckého kraje nebo ředitel Povodí Labe s.p.

Tato komise bude v součinnosti s okresními úřady vzniklou situaci řešit – zejména bude řídit a koordinovat opatření prováděná povodňovými orgány okresů.

2. Pokud povodeň nabude většího rozsahu, hejtman může svolat bezpečnostní radu Královéhradeckého kraje. Ta je připravena se v takovém případě okamžitě sejít a reagovat na dané události. V případě aktivace bezpečnostní rady a krizového štábu je zabezpečena úzká součinnost mezi jednotlivými složkami Integrovaného záchranného systému v kraji (HZS, policie, záchranná služba, armáda ČR). V případě ohrožení kraje – pokud dojde ke krizovému stavu dle zákona č. 240/2000 Sb. (v případě, že jsou ohroženy životy, zdraví, majetek, životní prostředí nebo vnitřní bezpečnost a není možné odvrátit nebezpečí běžnou činností integrovaného záchranného systému) - je hejtman oprávněn vyhlásit na území kraje stav nebezpečí, koordinačním orgánem mu přitom je bezpečnostní rada a pracovním orgánem krizový štáb. Při tom koordinuje záchranné a likvidační práce, poskytování zdravotnické pomoci, provádění opatření k ochraně veřejného zdraví apod.

V Hradci Králové dne 7. ledna 2002

Ing. Tomáš Slavík

vedoucí odboru kancelář hejtmana