Úvodní stránka › Kladské pomezí › Příroda
Přírodní zajímavosti v Kladském pomezí
Turistická oblast s malebnými údolími řek, skalními hřiby, roklemi a labyrinty skalních měst je nazvána podle své polohy při hranici s nyní polským Kladskem.
Odborně je toto území nazýváno Sudetské mezihoří, což vyjadřuje polohu mezi horskými masivy „Sudetského pohoří“ – Orlickými horami a Krkonošemi. Hodnotu přírodních krás dokládá i fakt, že velká část Kladského pomezí je tvořena Chráněnou krajinnou oblastí Broumovsko. Z polské strany navazuje Park Narodowy Gór Stołowych, polští turisté ostatně nazývají Broumovsko „nejkrásnější částí Stolových hor“. Z hlediska přírody jsou jednoznačně největším lákadlem pískovcová skalní města – Teplicko-Adršpašské skály, Ostaš, Broumovské stěny. K bližšímu poznání slouží hustá síť dobře značených turistických stezek a cyklotras, v zimě jsou k dispozici lyžařské stopy.
Adršpašské skalní město
Nejrozsáhlejší skalní město ve střední Evropě. Jedinečné pískovcové útvary (Milenci - nejvyšší pískovcová věž v Evropě) a skalní masivy plné fantastických tvarů jsou hojně navštěvované. Skalním městem vedou dva turistické okruhy.
Babiččino údolí
Národní kulturní památka a národní přírodní památka na řece Úpě. Harmonická romantická krajina s vyváženým poměrem cenných přírodních prvků i lidských objektů je pojmenovaná podle „Babičky“ spisovatelky Boženy Němcové.
www.ceskaskalice.cz, wikipedia.org
Broumovské stěny
Hřeben Broumovských stěn s dalekými rozhledy ze skalních vyhlídek je volně přístupný několika turistickými trasami. Vyhledávaným cílem je barokní kaple a dřevěná chata Hvězda. Nedaleko osady Slavný stojí tzv.skalní hřiby.
Javoří hory
Na česko – polské hranici uzavírá Broumovskou kotlinu hřeben Javořích hor, s nejvyšším vrcholem Ruprechtickým Špičákem (880 m n.m.). Turistickým a lyžařským střediskem je rekreační osada Janovičky.
Jestřebí hory
Broumovsko ohraničují na západě Jestřebí hory s nejvyšším vrcholem Žaltmanem (739 m n.m.). Ideální terén pro cyklovýlety a výlety na běžkách. Po délce celého hřebenu je rozmístěna řada pěchotních srubů předválečného těžkého československého opevnění.
Ostaš
Stolová hora (700 m n.m.), dominanta Policka, je opředena řadou pověstí. Podle nich dostaly označení i skalní útvary – Zbrojnoš, Zrádce, Mohyla smrti aj. Celoročně volně přístupné dva skalní labyrinty – Horní a Dolní a tzv.Kočičí hrádek.
Rozkoš
V těsné blízkosti České Skalice se rozprostírá vodní nádrž Rozkoš, často nazývaná východočeským mořem. Velké přehradní jezero nabízí četné příležitosti pro provozování vodních sportů, koupání, kempy a rekreační střediska.
Teplické skály
Méně frekventovaná jižní část Teplicko-Adršpašského skalního města. Šestikilometrový procházkový okruh labyrintem s několika vyhlídkovými místy je propojen Vlčí roklí se severní - Adršpašskou částí skalního města. Četné lezecké terény.
Údolí Peklo
Romantické hluboké pekelské údolí s kamenitým korytem řeky Metuje u Nového Města se známou výletní restaurací ve stylu dřevěných lidových staveb (podle návrhu arch.D.Jurkoviče) s postavami čertů. Vyhledávaný cíl pěších turistů i cyklistů.